KAFKASYA HABER

Kötü yönetimler kader değildir.

Kötü yönetimler kader değildir.
138 views
28 Temmuz 2021 - 21:57

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, yaptığı yazılı açıklamada düşük fiyatta çay satmanın sorumluluğunun belli olduğunu söyledi

 

Başkan Deniz açıklamasında, “Doğaya dönük Uygulanan politikalar ve alınan yanlış önlemler sonucunda Sel, taşkın ve heyelan gibi doğal olayların afete dönüştüğü memleketimizde Çayda uygulanan politikalarda Çay üreticisi için afet olmaya devam ediyor. AKP’nin doğaya dönük uygulamaları, sözde afeti önleme çalışmaları afetin asıl nedenlerine dönüşürken Yaş Çayda taban fiyat uygulamasına geçecek ve Özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayacak Çay kanunun çıkarılmamış olması da Çay üreticilerinin sömürülmesinin temel nedenine dönüştürülmüş durumda. Ne afetler ne de Çayda sömürü kader değildir. Yönetimseldir, Sorumlular bellidir. Doğal olayların afete dönüşmesini en aza indirmek için bilim ve tekniğe başvuracaksınız” dedi.

Başkan Deniz, “Çayda sömürüye son vermek ise dünyanın en kolay ve basit işidir. Ya yeni bir çay kanunu çıkaracaksınız ya da var olan Çay kanununa yeni bir madde ekleyip Yaş Çay’da taban fiyat uygulamasına geçip Özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayacaksınız. Bunu yaptığınızda ne kota nede kontenjan sorunu olacaktır. Bu çok kolay ve hemen yapılabilecek bir iştir. Tabi ki istenirse. Tabi ki Çayda sömürüyü ortadan kaldırmak istiyorsanız. Bir kez daha sesleniyoruz gelin Çay üreticisinin emeğinin sömürülmesine bir an önce ve hatta hemen son verelim. Anlaşıldı ve belli oldu yeni bir Çay kanunu çıkmayacak.  Ama şu an için çok kolay ve hemen yapılabilecek bir şey var. Var olan kanunda küçük bir değişiklik yaparak sorunu 1 (bir) dakika da çözebilir Çay üreticisinin sömürülmesine son verebiliriz. Biz bu kanun değişikliği için mecliste teklif verdik AKP ve MHP oylarıyla red edildi. Değerli Çay üreticilerimiz Düşük Fiyattan Çay satmanız kader değildir. Yönetimseldir. Sorumluları bellidir. Çay da taban fiyatı olsun, Özel sektörün açıklanan fiyatın altında çay alımı yasaklansın kanun değişikliği önerimizi mecliste red edenler, bu kanun değişikliği meclisten geçmesin diye mücadele edenler, Çayda kota ve kontenjan uygulayanlar Çay üreticilerimizin sömürülmesinden sorumludur. Aynı şekilde doğal olayların afete dönüşmesini engellemek için gerekli önlemleri almayanlar da yaşanan can kayıpları ve maddi hasarların sorumlusudurlar. Değerli Çay üreticilerimiz, daha önce açıkladığımız gibi iktidarımızda Çayda taban fiyat uygulamasına geçilecek ve Özel Sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapması yasaklanacaktır. Kota ve kontenjan ortadan kalkacaktır” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -