KAFKASYA HABER

14. Kardeşlik Köprüsü Erzurum’daki Buluşma ile Başladı

14. Kardeşlik Köprüsü Erzurum’daki Buluşma ile Başladı
209 views
18 Ağustos 2021 - 15:21

Din Görevlileri Birliği (Din-Bir-Der) ve Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) tarafından 4 yıl önce başlatılan “Kardeşlik Köprüsü” programlarının 14.üncüsü Anadolu’nun kapısı Erzurum’da başladı.

Başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 6 farklı  ilinden yola çıkan 100 kişilik grup, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de katıldığı programda buluştu.

Belediyenin Mücadele Konağında gerçekleşen buluşmada Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum İl Müftüsü Şahin Yıldırım da katılarak birer konuşma gerçekleştirdi.

Medrese Alimleri Vakfı, Din Görevlileri Birliği Derneği ve Trabzon Kuran Kursları Dernekleri Federasyonu iş birliği ile gerçekleşen programda katılımcılar Doğu illerinden gelen seyda, medrese hocaları ve bölge alimleri ile kucaklaşarak birer konuşma yaptılar.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kardeşlik köprüsünün ana kuruluşu Din – Bir – Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım ümmetin bütün farklılıklarıyla bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Türk ve Kürt kardeştir. Bu kardeşliğe zarar vermek için uğraşıyorlar. Irkıyla, mezhebiyle, bölgeleriyle İslam’da ittifak ederek bu kardeşliği yeniden tesis ederiz, ama sadece medrese hocaları ve  din görevlileri ile bu buluşmaları sınırlı tutamayız. Biz mayayı başlattık. Bölgeler arası diğer STK’ların ve meslek kuruluşlarının da bu buluşmaları başlatması, topyekün tüm milletin kucaklaşması elzemdir. İnşallah bu başlattığımız maya tutmuştur ve devamı gelecektir.” dedi.

Misafir heyet adına söz alan Medrese Alimleri Vakfı Genel Başkanı Muhammed Tayyip Elçi  “Bizler tarih boyunca hep kardeş olduk ve bu kardeşliğimizi muhafaza ettik. Bu kardeşliği, dayanışmayı, muhabbeti muhafaza etmek sıradan bir iş değil. Aslında imanımızın bir gereğidir.” dedi.

Elçi, şöyle devam etti: “Bu programla aramızda selamı yaymaya geldik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan hem kendimiz hem onlar adına sizlere selam ediyoruz. İnşallah selam ismi hürmetine Allah, aramızda selamı yaygınlaştıracak. Bu selamlaşma, muhabbeti, dayanışmayı ve ümmetin birliğini getirecektir. Kardeşliği muhafaza etmek bu kadar önemliyken, buna halel getirmek, kardeşliği bozacak herhangi bir şey yapmak da bir o kadar vebaldir.”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de yaptığı konuşmada bölgeden gelen alimlere ve hocalara ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti bir benzetme yaparak dile getirdi.

Başkan Sekmen “Bu buluşma kutsal beldeler Mekke ve Medine’de hac ve umre için buluşmak kadar anlamlı ve değerlidir. Oradaki manevi atmosferi ve kardeşlik hissinini bize yeniden tattırdıkları için gelen misafirlerimize şükranlarımızı arz ediyorum. Erzurum olarak kıymetli misafirlerimizi ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu programda ve sonra devam edecek bu İslam Kardeşliği köprülerine Erzurum olarak Doğu ve Güneydoğu illerimizden gelecek kardeşlerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Elimizden geldiğince bize ne düşerse desteğimiz onlarlarla olacaktır. Hoş geldiler, ilimize, bize şeref verdiler“ dedi.

DİYANET İŞLERİNDEN PROJEYE TAM DESTEK

6 gün boyunca 6 Karadeniz ilinde gerçekleşecek programlara Diyanet İşleri Başkanlığı da tam destek veriyor.

Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Abdurrezzak Ateş ise başından beri bu programın destekçisi olduğunu, her programda hem Güneydoğu vilayet ziyaretleri hem de Karadeniz bölgesi ziyaretlerine katıldığını, medrese alimleri, hocalar ve bölge kanaat önderlerinin bölgeler arası kaynaşma içerisinde olmasının Diyanet işlerinin ana görevi olduğunu vurguladı.

Programda söz alan İl Müftüsü Şahin Yıldırım “Rabbimizin emirleri doğrultusunda bu kardeşlik havasını ilimizde estiren çatı kuruluşlardan Allah razı olsun. Bölgemize gelen misafirlerimize hasret kalmışız. İl müftülüğü olarak bu kadar değerli alim ve hocamızla Erzurum’da  kucaklaşmak ve meşverette bulunmaktan çok memnunum.” dedi.

Heyet, konuşmaların ardından Erzurum’un ve bölgenin manevi fatihi Abdurrahman Gazi Türbesi başta olmak üzere Erzurum’da camileri, medreseleri, tarihi mekânları, ve türbeleri ziyaret etti.

 

 

2021/08/2021-08-18-10-08-48.jpg
2021/08/2021-08-18-10-09-24.jpg
2021/08/2021-08-18-10-09-25.jpg
2021/08/2021-08-18-10-09-25_1.jpg
2021/08/2021-08-18-10-09-26.jpg
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -