KAFKASYA HABER

Hemşin’de Halk Pazarı Kurulmasına Belediye Engeli

Hemşin’de Halk Pazarı Kurulmasına Belediye Engeli
273 views
26 Ağustos 2021 - 18:06

Hemşin Yaşam Derneği 2020 yılından beri “Gelenekten Geleceğe Yaşayan Hemşin” Projesini gerçekleştiriyor. Bu proje kapsamında Hemşin’de üretimde kullanılan eski tohumları bularak Çamlıtepe Köyü’ndeki üretim bahçesinde çoğaltıp yerelde üretim yapanlarla paylaşıyorlar

Yine bu proje kapsamında Hemşinlinin ürettiği yöresel ürünleri gelire dönüştürmek için Halk Pazarı kurmaya çalışıyorlar. Halk Pazarı için önce Hemşin Kaymakamlığına başvuruda bulunmuşlar, Hemşin Kaymakamlığı, Rize İl Özel İdaresine yönlendirmiş, Rize İl Özel idaresi ürünlerini pazara koyacak köylülerin ruhsat alması gerektiğini ifade etmiş. Haftanın belli bir günü belki bahçesinde olan 3 kilo fasülyeyi satmak ruhsat almanın köylü için uygun olmayacağını düşündüklerinden, başka bir yolu olup olamayacağını araştırmışlar. Rize İl Özel İdaresi Belediye sınırları içinde bir pazar kurabileceklerini aktarmış.

Dernek konuyu Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar’a taşıdığında sözlü olarak net bir cevap alamayınca yazılı talepte bulunmuş. Dilekçelerinde “Her Cumartesi günü için Hemşin Merkezde bir pazar alanı gösterilmesi”ni talep ediyorlar.

Bu talebe gelen yanıt oldukça ilginç. Belediye Başkanı “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Çayeli-Hemşin-Çamlıhemşin gurup yolu inşaatı projesi kapsamında ilçe merkezimizde yol yapım ve asfaltlama çalışması yapılacağından ilgili yazıdaki talebiniz şuan için karşılanamayacaktır.” şeklinde cevaplamış.

Karayolları çalışmasından sonra talebin karşılanabileceğini ifade eden belediye Karayolları 10. bölge müdürlüğüne Nisan ayı içinde yürütmeyi durdurma kararı göndermiş. Bu da karayollarının aslında herhangi bir çalışma yapamayacağı anlamına geliyor.

Karayolları çalışma yapacak olsa bile; Hemşin tek caddeden oluşan bir ilçe. Yan yana iki araç geçerken bile zorlanılan ilçede araç yoluna pazar kurdurmak hem trafik açısından, hem kurulacak pazar yeri açısından, hem de can güvenliği açısından uygun değil. Pazarın kurulabileceği ve gün içerisinde çok az ziyaretçinin bulunduğu Hemşin Meydan Park, pazar yeri için elverişli bir alan sunuyor.

Dernek Başkanı Tuğba Yazıcı “Farklı faaliyetlerde kullanılan Hemşin Meydan Park’ın içinde haftanın 1 günü kurulacak ve Hemşinli üreticinin gelir elde edebileceği bir alan gösterilebilir. Meydan Park Hemşinlilerin düğünlerini yaptığı, festivallerde sahne kurup etkinliklerin gerçekleştirildiği bir alan. Daha önce Rizeli Fotoğraf sanatçısı Emin Kambur bu alanda fotoğraf sergisi açtı, ilçeye kamp yapmaya gelen gruplara yine bu parkta alan gösterildi. Şimdi biz Hemşin’in ve Hemşinlinin menfaatine olan çok önemli bir çalışma için Meydan Park’da alan istiyoruz ve türlü bahanelerle karşılaşıyoruz.” dedi.

Hemşin Yaşam Derneği, Belediye Başkan’ından talep ettikleri yeri alamayınca tüm meclis üyelerine bir çağrı mektubu ulaştırmış. Bu mektupta Hemşin’i dışarıya tanıtabilecekleri ve Hemşinli’nin de ekonomik gelir elde edebileceği bir Halk Pazarını Hemşin Meydan Parkta kurmak istediklerini dile getiriyorlar. Meclis üyelerinden talepleri; Eylül ayı meclis toplantısında “Hemşin Meydan Parkta Halk Pazarı Kurulması için Hemşin Yaşam Derneği’ne yer gösterilmesi” konusunu gündeme öneri olarak eklemeleri.

Tek tek tüm meclis üyeleriyle görüştüğünü ifade eden Dernek Başkanı Tuğba Yazıcı; “Tüm meclis üyeleri bu öneriye sıcak baktı. Hatta kendileri böyle bir pazar kurulmasının gerekliliğinden bahsettiler. Öneri olarak sunacaklarını ve destekleyeceklerini ifade ettiler. Toplantı günü hem dernek üyeleri, hem de üretim yapan kadınlar olarak toplantıda olacağız. Umarım tüm üyeler bu konunun Hemşin ve Hemşinli için ne kadar önemli olduğunun farkında olarak karar verirler. Kendilerinin doğru karar vereceğine dair büyük bir inancımız var.” dedi.

Hemşin Belediye Meclisi 7 Ak Parti’li, 2 CHP’li üyeden oluşuyor. Bu üyeler:

Ahmet Hüseyin Göral
Ali Kenan Pehlivan
Erkan Ataman
Mahmut Kobal
Özgün Yazıcı
Özlem Gonca Usta
Reyhane Bozkurt
Suat Güzey
Şahin Güzey

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -