KAFKASYA HABER

Saadet vekili Karaduman’dan Lütfi Elvan’a zor Cengiz Holding soruları

Saadet vekili Karaduman’dan Lütfi Elvan’a zor Cengiz Holding soruları
241 views
06 Eylül 2021 - 22:54

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Hazine Bakanı Lütfi Elvan’a, aldığı dev kamu ihaleleriyle gündeme gelen Cengiz Holding’e ilişkin soru önergesi verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması üzerine soru önergesi veren Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Karar ile birlikte ilgili firmaya verilen destek düşündürücüdür” ifadelerini kullandı. Cengiz Holding’e ait olan Eti Bakır’a verilen desteğin orta ve küçük ölçekli işletmelere de verilip verilmediğini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a soran Karaduman, “Vergi borçlarından dolayı icralık olan çiftçi ve esnaf sayısı kaçtır?” diye sordu.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır şirketinin Samsun’da kuracağı katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine gümrük vergisi ve KDV muafiyeti başta olmak üzere 1.6 milyar TL’lik devlet desteği verileceği ortaya çıkması üzerine Karaduman Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları sordu:

”1. Türkiye’de Eti Bakır’ın Samsun’daki işletmesine sağlanan istisnalar gibi kolaylıkların sağlandığı işletme sayısı kaçtır? Bunların kaçı orta ve küçük ölçekli işletmelerdir?
2. Vergi borçlarından dolayı icralık olan çiftçi ve esnaf sayısı kaçtır? Türkiye’de vergi borçlarından dolayı mühürlenmiş işyeri sayısı kaçtır?
3. Yukarıda sıralanan istisnaların üretici olan çiftçilerimize ve esnaflarımıza sağlanması amacıyla yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?
4. Son bir yılda hangi firmalara hangi vergi kalemlerinde istisnalar sağlanmıştır? Sağlanan istisnaların maliyeti toplamda ne kadar olmuştur?
5. Asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisi yapmayı sonlandıracak yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

MİLLİ GAZETE

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -