KAFKASYA HABER

‘Rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağım’ demişti: Fahrettin Koca açıklama yaptı

‘Rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağım’ demişti: Fahrettin Koca açıklama yaptı
307 views
09 Eylül 2021 - 22:01

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı paylaşımda akşam bir konuşma yapacağını ”Salgınla mücadele sürecimiz açısından simge bir gün! 18:00’da, rutin seyrin dışında bir konuşmayla huzurlarınızda olacağım” ifadeleri ile duyurmuştu.

Koca, paylaşımından saatler sonra kameraların karşısına geçti.

 

Koca’nın açıklamaları şöyle: 

”Bugün kutlanmaya değer bir gün. 100 milyonuncu doz aşıya bugün ulaştık.

Şu dakikalar itibari ile 100 milyon dozun üzerine çıktık. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.

İkinci dozunu yaptırmayan 11.3 milyon kişi var. İlk doz aşının koruyuculuğu yok. Aşının zaman kaybetmeden yapılması hayat kurtarır.

3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın aktif vakalardaki oranı yüzde 2.  Şu an aktif vakaların yüzde 90’a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir

 

VAKA VE ÖLÜM SAYILARI NEDEN DÜŞMÜYOR

(Aşılamaya rağmen vaka ve ölümlerin yüksek olmasıyla ilgili) Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Tedbirleri ise eski ciddiyetle sürdürmüyoruz. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı alacak hale geldi.

Çözüm tam doz aşıdır. Aşılarımızı birlikte hızlı bir şekilde tamamlamak hepimizin yararınadır.

YERLİ AŞI

Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına başvuracak düzeye geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.

SAHTE AŞI KARTI İDDİALARI

Bununla ilgili somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi ama olursa da müeyyidenin güçlü olacağını ifade etmek isterim.”

 

 

KAYNAK: GERCEKGUNDEM.COM
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -