KAFKASYA HABER

Sancar: “memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz”

Sancar: “memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz”
228 views
03 Ekim 2021 - 23:38

TEKNOFEST’e “Türkiye’de ve Türk dünyasında bilimi ve teknolojiyi teşvik etmek için” geldiğini söyleyen Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlere “Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.” diye seslendi.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TEKNOFEST’te Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin mezuniyet törenine katıldı. Tören öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Sancar, “Ben buraya Türkiye’de ve Türk dünyasında bilimi ve teknolojiyi teşvik etmek için geldim. Burada gördüklerim gerçekten beni gururlandırdı. Gelecek Nobeller buradan çıkabilir. Nobel için veya teknoloji yapmak için araştırmaya, insanlığa, ülkemize yararlı bir şeyler yapmak için çalışın. Bilim yapın, teknoloji yapın. Fatih’in dediği gibi “Ya ben onu alırım, ya o beni alır” düşüncesiyle iş yapın. Memleket düşüncesini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.” dedi.
“ÇOK ÇALIŞIN VE İNATÇI OLUN”
Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Aziz Sancar, “Nobel sürecinde Türk bilim adamlarına neler tavsiye edersiniz?” sorusuna “Nobel almak için yola çıkmayın. ABD’de Nobel almak için çalışma yapan çok insan tanıdım. Hiçbiri Nobel almadı. Bilim, meraklı olduğunuz bir şeyi keşfetmek için, insanlığa ve ülkenize faydalı olmak için yapılır. Nobel bunun yan ürünüdür.” cevabını verdi.
“Geleceğin Nobel’i TEKNOFEST’ten çıkacak mı?” sorusuna “Gelecek Nobeller buradan çıkabilir ama tekrar söylüyorum: Nobel için değil, insanlığa, ülkemize yararlı bir şeyler yapmak için bilim yapın, teknoloji yapın.” çağrısında bulundu. Sancar, kendisini örnek alan gençlere şu mesajı verdi: “Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun ve hep Fatih Sultan Mehmet’i örnek alın. ‘Ya o beni ya da ben onu alacağım’ deyin.”
İNSANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPAMAZSINIZ
“Biyoetiğin bizim önümüzü kestiğini düşünüyorum. Bunun azaltılması söz konusu olur mu?” sorusu üzerine Prof. Dr. Sancar, “Biyoetik önemli. Hayvanlara eziyet edemezsiniz. Naziler, Hitler deney yaptı. İnsanlar üzerinde o şekilde deney yapamazsınız. O konular tabi önemli. Eğer araştırmayı yavaşlatıyorsa insanın özgürlüğü insanın değeri her şeyden daha değerlidir.” dedi.
AKŞAM HABERİ

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -