KAFKASYA HABER

Bahçeli kapanmasını istiyor! AYM tartışmasına İlber Ortaylı’da karıştı

Bahçeli kapanmasını istiyor! AYM tartışmasına İlber Ortaylı’da karıştı
220 views
02 Kasım 2021 - 14:01

Anayasa Mahkemesi Söyleşileri’nin ilk programına katılan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’de senato oluşturulması gerektiğini ve AYM’nin gerekli olduğunu açıkladı.

Anayasa Mahkemesi ( AYM) Yüce Divan Salonu’nda gerçekleşen Anayasa Mahkemesi Söyleşileri’nin ilk oturumunda konuşan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, AYM’nin bir gereklilik olduğunu söyledi.

Farklı ülkelerdeki anayasa mahkemelerinden örnekler veren Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “AYM, gerçekten bulunması gereken bir kuruluştur. Sırf çağdaş Avrupa’da İkinci Cihan Harbi sonrası bir icat değildir. Bilhassa Türkiye’nin şartlarında, mahkemelerin yükünü hafifleten, bazı davaları da gören bir yerdir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 1961 Anayasası sonrası senato oluşturulduğunu ve bir süre görev aldığını anımsatan Ortaylı, bir danışma meclisi olan senatonun veto hakkının bulunmaması gerektiğini ifade etti.

 

“SEÇKİN KİŞİLERDEN OLUŞMASI LAZIM”

Senatonun seçkin kişilerden oluşturulmuş bir şura olması gerektiğine vurgu yapan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “(Senato üyelerinin) Statüleri milletvekili statüsünde olmayacak. Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir.” şeklinde konuştu.

 

 

Türkiye Senatosu’nun oluşması gerektiğini ifade eden Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Böyle bir şura lazımdır. İnşallah böyle bir şurayı, böyle bir meclisi yeni anayasalar, yeni düzen yeniden diriltir diye düşünüyorum. Tabii rey, takdir sizlerindir.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

DEVLET BAHÇELİ KAPATILSIN DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Anayasa Mahkemesi’nin kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesi’nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye’nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

MİLLİ GAZETE

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -