KAFKASYA HABER

EN İYİ BAL ÜRETİCİLERİ BELLİ OLDU

EN İYİ BAL ÜRETİCİLERİ BELLİ OLDU
631 views
02 Kasım 2021 - 13:54

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ve Belediyemiz tarafından her sene düzenlenen Yusufeli En İyi Bal yarışmasının ödüllerini geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sahiplerine teslim edememiştik” dedi.

Yusufeli Belediyesi ile Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen “En İyi Bal” yarışmasının ödülleri 30-31 Ekim’de Yusufeli Karakucak Güreşlerinde sahiplerine dağıtıldı.

2020 yılında pandemi kısıtlamalarından dolayı düzenlenemeyen etkinlikler nedeniyle bal üreticilerine ödülleri verilememişti. 2021 yılı Geleneksel Yusufeli Karakucak güreşlerinde bal üreticilerine 2020 yılının ödülleri dağıtıldı.

Yarışma için Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği’ne kayıtlı üreticilerden alınan 54 adet bal numunesi Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarında Nem Tayini, Şeker Kompozisyonu Tayini, HMF Tayini, pH Analizi, Diastaz Aktivitesi Tayini, Prolin Tayini, Serbest Asitlik, Elektriksel İletkenlik Tayini başlıkları üzerine incelendi. Laboratuvar sonuçları Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Yusufeli Bal Üreticileri birliği tarafından oluşturulan heyet nezdinde incelenerek açıklandı.

Laboratuvardan gelen numunelere göre sıralama şu şekilde oluştu;

 1. Emin Çelik                 – Kılıçkaya Köyü
 2. Durhan Sayın    – Kılıçkaya Köyü
 3. İmran Karadağ – Kılıçkaya Köyü

Komite tarafından yarışmada sıralamaya giren ilk 14 katılımcı teşekkür plaketi ile ödüllendirildi. Bu isimler şu kişilerden oluştu.

Arif Özdemir, Habip Pehlivan, Abdullah Şahin, Fazıl Kitapçı, Sümeyra Okur, Recep Yer, Mustafa Yılmaz, Mehmet Özalp, Mustafa Çetinkaya, Nejdet Yıkılmaz, Mustafa Akan, İbrahim Varol, Muharrem Uzun, Yusufeli Bal Üreticileri Birliği

Ödül töreni sonrasında konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ve Belediyemiz tarafından her sene düzenlenen Yusufeli En İyi Bal yarışmasının ödüllerini geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sahiplerine teslim edememiştik. Karakucak Güreşleri festivalimiz içerisinde ödülleri geç de olsa sahiplerine ulaştırmak istedik. 2020 yılı için dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum. Numunelerin sonuçlarına bakıldığı zaman ilçemizde birbirine çok yakın değerler çıktığını görüyoruz. Yusufeli Balı yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başladı. Yusufeli Balı’nı en üst noktaya çıkarıp üreticilerimizi daha geniş pazarlar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. ”dedi.

Yusufeli Balı’nın satış işlemleri, Yusufeli Belediyesi Bal Evi ve Birliğe kayıtlı üreticilerin bireysel satışları ile devam ediyor.

Abdurahman TOSUN

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN