KAFKASYA HABER

1928 Tophane Mahallesi

1928 Tophane Mahallesi
183 views
15 Kasım 2021 - 18:15

1970 sonrasında hızlı bir gelişim sağlayan ve yapılan dolgular ile şehrin büyümesine 3 kat katkı yapan dolgu öncesinde Rize

Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte sancak merkezi olan Rize 20 Nisan 1924 tarihinde il olarak ülkenin illeri arasında yer alırken 1928 yılında Tophane Mahallesinde çekilen bu fotoğraf tarihin yüzünü ortaya koymakta.

Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte sancak şehri olarak Rize tarihte yerini alırken, Cumhuriyetin kuruluşunun ardından 20 Nisan 1924 tarihinde vilayet olarak ülke şehirleri arasında yerini alan Rize hızlı bir dolguya 1970 li yıllar sonrasında başladı.

Şehrin dağ ile deniz arasında sıkışması ile birlikte dar bir alanda bulunan Rize 1970 li yıllar sonrasında rahmetli Ekrem Orhon un başlattığı dolgu çalışmaları ile büyümeye başladı. 3 de bir oranında dolgu olan ve şehrin nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı dolgu alanında tarihten görseller zaman zaman sosyal medyada yer almakta.

1928 yılında Tophane Mahallesi deniz kenarında çekilen bu fotoğraf o gün ki deniz ile kara arasını göstermekte. Fotoğraftaki kişiler konusunda ise her hangi bir bilgi bulunmamakta.

50 Yılda Rize büyüdü

Deniz dolgusu ile kazanılan alanlar şehrin hızlı gelişimini sağladı, deniz dolgusu üzerinde yapılan binaların tartışıldığı ilimizde geçmiş belediyelerin yaptığı dolgular ile birlikte satışı yapılan dolgu alanları üzerinde kurulan binalar bugün tartışılır duruma geldi.

Binaların sağlıksız ve günün koşullarına uygun olmadığı yapılan analizler ile ortaya çıkarken, başlatılan kentsel dönüşüm ile dolgu alanı üzerinde ki binaların dönem dönem yıkılarak yerlerine günün koşullarına uygun binalar yapılması gündeme geldi.

50 Yıldır büyümeye ve dolmaya devam eden deniz ile birlikte Rize denize doğru büyümesini sürdürüyor. Dağ ile deniz arasında sıkışmış durumda bulunan Rize şehri deniz dolgusu ile büyümesini sürdürüyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -