KAFKASYA HABER

ÇAYKUR PAKETLEME LOJİSTİĞE DEVREDİLMELİ

ÇAYKUR PAKETLEME LOJİSTİĞE DEVREDİLMELİ
422 views
26 Şubat 2022 - 13:15

 

Uzun zamandır bazı tüketiciler, ÇAYKUR’un farklı isim ve farklı fiyatlarla satışa sunduğu çaylarının aynı olduğu iddiasını gündeme taşımaktalar.
Gerçekten de farklı paketlerin içlerindeki çayları yan yana koyduğunuzda birbirlerine çok benzediğini görürsünüz.

Oysa, okul yıllarında işçi olarak çalıştığım ÇAYKUR Çay Fabrikasının tasnif bölümünde kuru çayların kalitelerine göre numaralandığını ve bu numaralara uygun şekilde farklı fiyatlı paketlere konulduğunu bildiğim için ben de bu konuda endişeliydim. Üstelik sadece paketlerdeki çayların çok tozlu ve neredeyse aynı neviden gözükmesinin yanı sıra rengi de bozulmuş durumda. Eskiden siyah olan çayımızın siyahlığı azalmış, koyu kahveye dönüşür duruma gelmiş.

Çay fabrikalarındaki üretim aşamalarında kimi değişikliklerin olmasının çayın görüntü renginde ve fazla tozlu hale gelmesinde bir miktar etkisi olduğunu öne sürmek mümkün olsada yaptığım araştırmalarda vardığım sonuç, çayın bu halde oluşunun asıl nedeni yeni yapılan Çay Paketleme Fabrikası..!

Önceki Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu zamanında yapımına başlanan ve uzun yıllar sonra hizmete sokulabilen Paketleme Fabrikası hatırlanacağı gibi dünyanın en teknolojik Çay Paketleme Fabrikası olarak lanse edilmişti.

Ne yazık ki Sütlüoğlu’nun iddiası böyle olsa da buradaki teknolojiyle paketlenen çaylar maalesef fabrikalarda torbalanarak buraya taşınan çaylara hiç benzemiyor.!

Bunun nedeni ise Çay Paketleme Fabrikasında uygulanmakta olan vakum sistemi..

Çay Fabrikalarından tasniflenerek torbalar halinde Paketleme Fabrikasına gelen kuru çaylar burada alt katlardan üst katlara vakumlu sistemle aktarılıyor.
Yaklaşık 60 metre yüksekliğe vakumlamam kuru çaylar vakumun gücü nedeniyle renk değiştirdiği gibi, kırılarak inceliyor ve tozu artmış hale dönüşüyor.

Böylece, en kalın çay nevisiyle, elek altı dediğimiz en ince çay arasında görüntü açısından fark kalmıyor, çayların kaliteleri, nevileri farklı olsa da neredeyse tüm çaylar çok tozlu ve birbirine benzer hale geliyor. Üstelik de renkleri siyahtan, koyu kahverengiye benzer hale geliyor.

Maalesef, bu nedenle bazı özel çay fabrikalarının ürettiği paketli çaylar ÇAYKUR’un ürettiği paketli çaylardan daha siyah ve daha az parçalanmış durumda.

Bu sorunu ortadan kaldırmak İçin Paketleme fabrikasının teknolojik dizaynını değiştirme şansı yok. Bunun için her şeyi yeniden ele almak gerek.
O nedenle ÇAYKUR’un bir an evvel bu fabrikadan kurtulup eski sisteme benzer paketleme tesisleri yapması gerek..

Oldukça pahalıya mal olan ve her türlü yük kaldıracak şekilde inşa edilen bu fabrika tam da İyidere’de yapılmakta olan lojistiğin ihtiyaçlarına cevap verecek türden bir bina. Çay Paketleme Fabrikası ayrıca tam da lojistiğin yanı başında. O nedenle lojistik için kullanılmaya çok müsait bir bina. Eğer Paketleme Fabrikası lojistiğe devredilirse ÇAYKUR yeni paketlemeler yaparak yaşanılan bu önemli sorundan kurtulmuş olur.
Lojistik de gerekli olan bina ihtiyacını gidermiş olur.

ÇAYKUR Bölge için son derece önemli bir kuruluş.
Ürettiği çayın her şeyiyle dört dörtlük hale getirilmesi, kalite ve beğenisinin artırılması için gerekli adımları atarak ÇAYKUR’u daha da güçlü hale getirmek hepimiz için önemli bir görev görülmeli…

ADNAN ONAY

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN