KAFKASYA HABER

Rize’de Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Denetimi

Rize’de Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Denetimi
154 views
08 Mart 2022 - 18:50

Rize’de ekipler marketlerdeki reyonları gezdi, sıvı yağ üzerine stokçuluk, haksız fiyat artışı, fiyat etiketi ve KDV indirimi denetimleri yaptı.

Rize genelinde Ticaret İl Müdürlüğü, Defterdarlık, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri, İl ve İlçe Emniyet personeli ve ilgili Belediye personellerince yapılan sıvı yağ üzerine stokçuluk, haksız fiyat artışı, fiyat etiketi ve KDV indirimi denetimleri sonucunda toplamda 22 firmadan 37 ürüne stokçuluk ve haksız fiyat artışı denetimi yapılmıştır.

Stokçulukla ilgili bir markette rafta ürünün az olduğu, depolarında ürünlerin fazla olduğu tespit edilip savunması istenmiş olup, tutanak tutulmuştur. Stokçulukla ilgili diğer marketlerde sorun tespit edilmemiştir. Rafta urunu az olan marketlerin depoları kontrol edilmiş, depolarda da yağ olmadığı görülmüştür. Ayrıca haksız fiyat artışı ile alakalı olarak firmalardan üç aylık alış ve satış faturaları incelenmek üzere istenmiştir. KDV indirimi ile alakalı 7 firma 11 ürün denetlenmiştir. Fiyat etiketi ile ilgili toplamda 18 firma 91 ürün denetlenmiş olup bir üründe kasa raf fiyatı uyuşmazlığından idari para cezası uygulanmıştır.

Denetimler sürecek

Son dönemlerde çeşitli gıda ve bitkisel ürünlerde zam beklentisi içinde olan bazı toptancılar ve marketlerin denetleneceği ve stokçuluğun önüne geçilmesi için denetimlerin sıklıkla yapılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamalarda vatandaşların stokçuluk yapan ve fiyatlarda değişim yapan marketlerde gördükleri uygulamaları ilgili kurumlara bildirmeleri istendi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -