KAFKASYA HABER

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci basın mensupları ile bir araya geldi.

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci basın mensupları ile bir araya geldi.
219 views
17 Mart 2022 - 22:32

Rize MÜSİAD Şube Başkanı ülke genelinde 83 şubeleri ve 60 bin firma ile 1 milyon 800 bin kişiye ulaştıklarını belirterek “ Hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz, ülkemizde önemli istihdam yaratmaya ve insanlarımızın umudu olmaya devam edeceğiz” dedi.

8 Temmuz 2021 tarihinde Rize Şube Başkanlığına seçilen MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci basın mensupları ile bir araya geldi.

Taner Yelkenci yaptığı açıklamada “MÜSİAD olarak 31 yıldır gücümüzü üyelerimizden alarak ilerliyoruz. Şubelerimizi ve irtibat merkezlerimizi büyük bir hızla açtık, açmaya da devam ediyoruz. Yurt içinde 83 şubeye, yurt dışında ise 74 ülkede 81 irtibat noktasına ulaştık. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren 11 bin üyemiz ve 60 bin firmamız ile 1 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Oluşturduğumuz katma değer ile,  Türkiye ekonomisinin gelişmesine yön veriyoruz.

MÜSİAD olarak, üyeleri dünyanın dört bir yanına yayılmış büyük bir aileyiz. İşte, bu güçle büyüyor, değerlerimizden aldığımız ilham ve sinerjiyle hem bugünümüzü,  hem de yarınımızı inşa ediyoruz.

MÜSİAD’ımızı bir ocaktır, bir okuldur, bir gönüllü teşekküldür. Kapımız ise, ülkemize ve halkımıza hizmet etmek isteyen herkese açıktır. Rize MÜSİAD olarak organize sanayi bölgesinde yatırımları devam eden ve tamamlanan 8 adet fabrikamızla, Organize sanayi dışında yer alan 7 adet çay sanayisinde faaliyet gösteren toplamda 15 fabrikalarımızla ilimizin ekonomisine ve istihdamına önemli ölçüde katkılar sağlıyoruz. Rize MÜSİAD olarak 68 üyesi ve 40 genç müsiad üyesiyle birlikte toplamda 108 üyeden oluşmaktadır. Üyelerimiz  toplamda  117 adet şirketle faaliyetlerini sürdürür durumdadır. Bu şirketlerin faaliyetlerinin içerisinde; inşaat sektörü ve yan dallılarında faaliyet gösteren toplamda 21 işletmemiz yer almaktayız. Rize Organize Sanayi Bölgesi dışında imalat sektöründe faaliyet gösteren  22 işletmemiz hizmet sektöründe 35 şirket gıda sektöründe 24 şirket sağlık sektöründe de 6 şirketle üyelerimiz faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu işletmelerde ise toplamda 3000 kişiye yakın istihdam sağlayan üyelerimiz aynı zamanda da ilimiz iş istihdamına ve ekonomisine de çok büyük katkıları da  bulunmaktadır” dedi.

.   Covit dünyayı etkiledi

Yelkenci “Covid-19 salgının ardından tüm dünyada; ekonomiden sosyal yaşama, dış politikadan güvenliğe kadar her alanda olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir döneme şahitlik ediyoruz. Bu çerçeveden bakıldığında Türkiye, son 20 yılda ulaştırmadan enerjiye, dış politikadan milli savunmaya kadar pek çok alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Özellikle sağlık alanında yapılan akılcı yatırımlar ve büyük dönüşümle, Covid-19 salgınını dünyada en iyi yöneten ülkelerden biri oldu. Gelişmiş ekonomilerin bile, büyük sıkıntılar yaşadığı bu dönemde Türkiye, salgının ekonomi üzerindeki etkisini sınırlı tutmayı başardı. Küresel anlamda yaşanan ekonomik daralma, tüm ülkeleri negatif yönde etkilese de Türkiye ekonomisi, 2021 yılının Ocak-Aralık döneminde toplam 225 milyar 291 milyon dolarlık ihracat düzeyine ulaştı. Aralık ayında 22 milyar 274 milyon dolarlık ihracatla tarihin en yüksek aylık ihracat rakamı gerçekleşti.  2021 yılı Son 12 aylık toplam ihracat ise 225 milyar doları geçti.

MÜSİAD olarak Türkiye ekonomisinin; özellikle hizmet ihracatının artması ile birlikte 2023 yılında, 250 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacağına inanıyoruz. Hatta bu rakamın 300 milyar dolar seviyesine çıkabilmesini de pekala mümkün görüyoruz. Bunun için MÜSİAD üyesi ihracatçılar ile gerçekleştirdiğimiz özel araştırma kapsamında 3 temel strateji belirledik.

 “Elektrikte bir miktar sübvansiyon olabilir”

Enerji maliyetlerindeki, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu hatırlatmak istiyorum, Elektriğin yüzde 50’si hariç hepsi ithal ve dolar ile fiyatlanıyor. Enerjide dışa bağımlıyız. Yetkililer hala dışarıya göre daha ucuz olduğuna değiniyor. Bu fiyat artışları bekleniyordu. Ancak bir anda bu kadar zam yapılmalı mıydı, o tartışılır. Bizim üyelerimiz de etkileniyor. KOBİ ve hane halkının bir miktar daha az etkilenmesini sağlamak amacıyla elektrik fiyatlarının bir miktar daha sübvanse edilmesini bekliyoruz.

İlimizde yapımı devam eden veya tamamlanan birçok kamu yatırımının da ilimize ve bölgemize kazanımları çok yüksek derecede kendini gelecekte bizlere gösterecektir. Özellikle Rize Artvin Havalimanı projesi, Organize sanayi bölgesi yatırımları, Çay Çarşısı, Ovit Tüneli, Lojistik Liman, Rize Şehir Hastanesi, Güney Çevre Yolu ve Salarha Tüneli ve birçok farklı noktada yapımı devam eden kentsel dönüşüm projeleriyle şehrimiz adeta bir şantiye alanına dönüşmüştür.

MÜSİAD olarak şehrimizin ve insanlarımızın sosyal ve ekonomik açıdan fayda sağlayacak olan tüm bu yatırımlarında her daim destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN