KAFKASYA HABER

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Gerçekleştirildi

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Gerçekleştirildi
217 views
19 Mart 2022 - 22:33

Vali Kemal Çeber, Rize Valiliği himayesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen “Çanakkale Şehitlerini Anma” programına katıldı.

Vali Çeber, program öncesi düzenlenen çeşitli ikramların sunulduğu kokteylde Şehit yakınları ile bir araya gelerek sohbet etti ve sonrasında, İsmail Kahraman Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Programın açılış konuşmasını Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız yaptı. Ardından Şehit Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Müzik dinletileri ile devam eden programda Özel Harekat Polisi Bünyamin Aygül ve Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Enes Dağ günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okudu.

Programa katılan Vali Kemal Çeber, “Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor” adlı şiiri okuyarak günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı. Vali Çeber, yapmış olduğu konuşmada Çanakkale Zaferinin önemine değinerek, “Çanakkale Zaferi hilali bir daha doğmamak üzere batırmak, bu milleti tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı ecdadımızın verdiği şanlı mücadelenin adıdır. Ecdadımız Çanakkale’de vatana, bayrağa, sancağa el uzatanların elini kırıp attı. Çanakkale’yi geçilmez kıldı. Cihan tarihinde; eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazdı.

Hamdolsun; “Çanakkale’yi geçilmez” kılan o yalçın irade; bugün de dimdik ayaktadır. Aynı ruh, İstiklâlden, istikbale giden yollarımızı açmaktadır. Bu vatanı yurt kılabilmek için şehit olan ecdadımızın nesilleri yine bu vatanın ve milletin güvenliği için gözünü kırpmadan canını feda etmektedir.

Unvanların çoğu çalışarak elde edilebilir. Lâkin Şehitlik ve Gazilik, bedeli canla ve kanla ödenen, iman ve cesaretle kazanılan unvanlardır ki, onlara denk başka bir paye ve rütbe mevcut değildir. O nedenle Şehitlik ve Gazilik, her iki âlemde de sahibini onurlandıran müstesna mertebelerdir. Milletimizin nezdinde şehitlerimizin yeri her zaman ayrı olmuştur.

Bugün bu programda bizlere bu hissiyatı yaşattı. Bu vesile ile programın hazırlanmasında ve sunulmasında emeği geçen herkesi, özellikle gönüllü gençlerimizi kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle; gazilerimizi şükranla anıyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  “ dedi.

Programa Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra, Rize Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel, Vali Yardımcıları Gülhani Ozan Sarı, Ömer Faruk Duman, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökdüman, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, Kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Resim

Resim

 

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -