KAFKASYA HABER

DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ KUTLANIYOR.

DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ KUTLANIYOR.
598 views
21 Mart 2022 - 12:42

DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ KUTLANIYOR.

Fiziksel olarak birbirine benzeyen down sendromlu bireylere karşı ayrımcılığı engellemek ve farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 21 Mart günü Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanıyor

Bu kapsamda Rize Down Sendromlular Derneği de mütevazi bir etkinlikle down sendromlu çocuklarla bir araya gelerek pasta kesti, ardından emniyet teşkilatında görevli bayan polis memurlarıyla biraraya gelerek keyifli dakikalar yaşadılar

Rize Down Sendromlular Derneği Başkanı Huriye Kopuz yaptığı açıklamada down sendromunun bir hastalık olmadığını,sadece genetik bir farklılık olduğunu, tıbbi tedaviden ziyade doğru eğitimle bu özel insanların hayata dahil edilebileceğini söyledi.

Bu özel insanların toplumun her kesimi gibi hayate adapte olabileceğini ancak yavaş öğrendiklerini vurgulayan Huriye Kopuz “ Şunu bilmeliyiz ki onlarda bizler kadar pek çok alanda başarı sağlayabilirler.

Önemli olan onlara şans verilmesi. Biz dernek olarak onların hayata adapte olmalarına katkı sağlamak için mücadele ediyoruz. Derneğimiz 80 civarında özel kardeşimize yardımcı olmaya çalışıyor. Örneğin hastanelerle ilgili sorunlarını çözmeye, rehabilitasyon merkezlerindeki veya özel eğitim sınıflarındaki down sendromluların ihtiyaçlarını taleplerini dinleyerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çeşitli sosyal aktiviteler yaparak hayatlarını renklendirmeye çalışıyoruz.

Ne kadar sahada olurlarsa insanların onlara bakışı değişir,onlarında hayata adaptasyonu kolaylaşır” dedi

Çiğdem FAZLIOĞLU

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -