KAFKASYA HABER

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Rize’de

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Rize’de
346 views
01 Nisan 2022 - 21:17

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer çeşitli programlar katılmak üzere Rize’ye geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer çeşitli programlar katılmak üzere Rize’ye geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk olarak “Meslek Liseleri Ailelerimizle buluşuyor” projesin tanıtım toplantısına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Meslek Liseleri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi hakkında da katılımcıları bilgilendirerek, meslek lisesi öğrencilerinin okul yakınındaki her evde ihtiyaçların temini için mücadele edeceğini, bir helalleşme yapacağını, hemhal olacağını söyledi.

Projenin 2017 yılından itibaren devam ettiğini, sistematik bir şekilde kurgulandığını, 81 il ve 922 ilçede 100 bin hanenin tespit edildiğini anlatan Milli Eğitim Bakanı Özer, “2,5 ay içerisinde, haziran sonuna kadar bu öğrencilerimiz periyodik olarak gidecekler, yaşlı teyzemizin saç bakımını yapacaklar, evinin tamiratını yapacaklar. İlk defa bir farklılık daha yapacağız. Ramazan öncesi başlattık. Farklı illerde ekmek üretimi ile ilgili ciddi yatırımlar yaptık. Artık Ramazan pidesini de götürecekler” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Özer, başka dillerde “diğergamlık” ve “hemhal olmak” gibi kelimelerin karşılığı olmadığına dikkati çekerek, “Bu topraklar, başkalarının derdi ile dertlenen insanların toprağıdır. Bu topraklardaki insanlar için diğeri cehennem değildir, cennettir. Ona iyilik yaparak, hayatını güzelleştirerek bizim insanlarımız mutlu olur. İşte bu sembolik projede kadim geleneğimizde yer alan hemhal olma, diğergamlığın mesleki eğitimdeki kara gün dostu meslek liselerindeki melek öğrenciler. Başkasının ardına koşan, sıkıntı olduğu zaman onun yanında yer alan öğrencilerimiz ile çok daha farklı bir evreye taşınacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Özer, öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı resim sergisini gezdi, müzik grubunu dinledi.

Toplantının ardından taşımalı eğitimde görev alan servis şoförlerinin sorumluları ile görüşen Milli Eğitim Bakanı Özer, özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Özer, taşımalı eğitimdeki servis ücretleriyle ilgili fiyat farkına ilişkin düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiğini, TBMM Genel Kurulundan da geçmesi halinde yüzde 30’luk fiyat artışı olmasının beklendiğini temsilcilere iletti.

Rize Valisi Kemal Çeber tarafından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e hediye takdimi ile devam eden toplantı aile fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

BAKAN ÖZER, RİZE’DEKİ YATIRIMLARI DEĞERLENDİRDİ

Milli Eğitim Bakanı Özer Rize programı kapsamında Rize Valiliğini ziyaret ederek İl DeğerIendirme Toplantısına katıldı.  Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Özer, “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında 53 milyon olan Rize’deki eğitim yatırımlarına bugün itibarıyla 275 milyon lira ilave yaptıklarını belirterek “Rize’nin eğitim yatırım bütçesini 328 milyon liraya çıkartmış oluyoruz” dedi.

Rize’nin fiziksel altyapısının büyük oranda tamamlandığını ve çok önemli projelerin gerçekleştirdiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Özer, okul öncesinden orta öğretime vatandaşın nitelikli eğitim alması ile ilgili çok önemli yatırımların hayata geçirildiğini aktardı.

Eğitimin kalitesini arttırmakla ilgili ihtiyaçların belirlenmesi için çalıştıklarına ifade eden Milli Eğitim Bakanı Özer, Türkiye’de 52 mesleki teknik eğitimde araştırma geliştirme merkezi olduğuna, 53’üncüsünü de Rize’ye kuracaklarına dile getirdi.

Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimi arttırmak için çalıştıklarını anlatarak şu değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Özer ” Aslında Rize’nin okul öncesi eğitimde geldiği nokta da çok iyi. Hemen hemen tüm merkezi ilçelerdeki ihtiyaçlarını karşılamış ama 3 tane daha yeni anaokulu ihtiyacı var. Bu kapsamda üç tane yeni anaokulumuzu Rize’mize inşallah kazandıracağız.”

Rize’deki yatırımların artırılacağının altını çizen Milli Eğitim Bakanı Özer, Rize’ye, çok az sayıda ilde yapılan özel eğitim kampüsünün kurulacağını söyledi.  Milli Eğitim Bakanı Özer, özel eğitim birimlerinin tamamını içerisinde barındıran bir kampüs olacağına dikkati çekerek, “Okul öncesi anaokulunun, özel eğitim uygulama okulunun, üçüncü kademedeki okulların, ilk, orta ve lisenin olduğu, özel eğitim mesleki okulunun olduğu, aynı zamanda özel eğitim öğrencileri eğitim alırken, onları bekleyen vatandaşların eğitim alabileceği, halk eğitim kurslarından yararlanabileceği mekanların olduğu kompleks. Rize’mize 2022 yılı içerisinde bir tane özel eğitim kampüsünü kazandırmış olacağız.”

Rize’de ihtiyaçların belirlendiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Özer, “Okullarımızın küçük, büyük onarımları için yaklaşık 35 milyon liralık onarım desteğini Rize’mize kavuşturacağız. Rize Valiliğinin değişimi nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası ihtiyacı olacak. Rize’mize bağımsız bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü kazandırmak ile ilgili 2022 yılı içerisinde başlatıp nihayetlendireceğiz” dedi.

Bakanlığın, özel eğitim öğrencilerinin, özel yetenekli öğrencilerin yetenekleri ile ilgili desteklerin sağlandığı bilim sanat merkezleri olduğunu anımsatan Milli Eğitim Bakanı Özer, ülke genelinde bu merkezlere erişimi, ulaşımı kolaylaştırmaya çalıştıklarını da ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Rize’de iki Bilim Sanat Merkezi bulunduğunu, Çayeli, Pazar ve Fındıklı ilçelerine de Bilim Sanat Merkezi kuracaklarını, böylece sayının 5’e yükseleceğinin altını çizdi. Pazar ilçesinde sivil havacılık ve lojistikle ilgili ciddi yatırım olduğuna işaret eden Milli Eğitim Bakanı Özer, şunları kaydetti; “Yaklaşık 15 milyon liralık bir yatırım kazandıracağız. Dolayısıyla şu ana kadar 2022 yılında 53 milyon olan Rize’deki eğitim yatırımlarına bugün itibariyle 275 milyon lira daha ilave yapıyoruz. Rize’nin eğitim yatırım bütçesini 328 milyon liraya çıkartmış oluyoruz. Rize’deki eğitimin kalitesi bu yatırımlarla her geçen gün artacak. Eğitime dair farklı başarı hikâyeleri ortaya çıkacak” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’i de makamında ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Özer, Rize Merkez Atatürk Caddesi’nde esnafları gezerek vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Rize Merkez programının ardından Güneysu’ya giden Milli Eğitim Bakanı Özer, İlçe Kaymakamlık ve Belediye ziyaretlerinde bulundu.

Resim

Resim

Resim

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -