KAFKASYA HABER

Sarp kapısında yoğunluk

Sarp kapısında yoğunluk
373 views
19 Nisan 2022 - 14:53

Hopa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada ihracatın iki katına çıkması nedeniyle yoğunluk yaşandığı belirtildi.

BAYRAM SARAYOĞLU
ARTVİN: Türkiye’nin Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp Sınır Kapısı’nda, yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayılarının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıktığı bildirildi.
Hopa Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Sarp Kara Hudut Kapsını kullanarak yurt dışına ihracat yapan TIR ve kamyonlar, önceden Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarını kullanmakta iken, Arhavi ilçesi girişinde yeni faaliyete geçirilen TIR parkıyla birlikte TIR parkı kapasitemiz 2 katına çıkartılmıştır. TIR parkı yazılımı da yenilenerek SMS sistemine geçilmiştir. Bu sistemle birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkması sağlanmış, aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçilerek adil bir sıra sistemi kurulmuştur.
Yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmıştır. Dolayısıyla sayıların artmasıyla birlikte Arhavi ilçesinde bulunan TIR parkına giriş yapan TIR’ların bekleme süresi 5 güne kadar çıkmıştır. Dış gümrüklerde gümrüğü tamamlanarak bölgemize sevk edilen günlük TIR sayılarına bakıldığında bu sayının da her geçen gün artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır. “

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -