KAFKASYA HABER

Yedi Yıldır 13 Kuruş Olan Destekleme, Artık Güncellenmeli

Yedi Yıldır 13 Kuruş Olan Destekleme, Artık Güncellenmeli
248 views
06 Mayıs 2022 - 20:02

Büyük Birlik Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir USTA Çay üreticisinin sesi olmaya çözüm ve Proje üretmeye devam ediyor.

BBP Rize Merkez ilçe başkanı Usta açıklamasında, “ Çay sezonu öncesi tüm üreticilerimiz, Yaş Çay fiyatında ciddi bir artış beklerken, Yedi Yıldır 13 Kuruş olan destekleme fiyatı ise, maalesef gözden kaçırılıyor. BBP Rize olarak Destekleme Tutarı son yedi yılın Enflasyon oranları dikkate alınarak, 13 Kuruştan En az 1 TL yapılmasını dile getirmiştik.  Böylece hem verilmeyen artış farkının verilmesi, hem de çiftçimiz bu ücretle gübresinin alınması sağlanmış olur. Bu konuda tüm Vekillerimizi, siyasileri, STK ve odaları ortak ses olmaya davet ediyoruz” dedi.

Başkan USTA; Beklenen Yaş Çay Fiyatına da değinip, açıklık getirdi. Başkan Usta, “Son bir yılda Gıda, Sanayi, Üretim, Enerji, Akaryakıt, Tarım Ürünleri, imalat, inşaat, Gübre, vs. Gibi sektörlerde fiyat artış ortalaması %300 geçmiş durumda. Yaş Çay Fiyatının artışında bu oran baz alınmalı ki, Alım gücünün ve Çiftçimizin korunması sağlanmış olur. Birileri diyecek Başkan Oda çok olmadı mı, Hayır bu Üreticinin hakkı olur. Diğer türlü siz çiftçimizin hakkını vermemiş, tarımı desteklememiş olursunuz. Esas olan Alım gücünün korunmasıdır. 1 Ton Çay ile üretici geçen yıl, ne alıyorsa aynısını alması ve istemesi hakkı değil mi?   Enflasyonun %70 olduğu gerçekçi değildir.  Piyasa ve pazar ortadır. Ve bizzat bunu Aziz Milletimiz yaşamaktadır.

Kuruçay Fiyatı, Enflasyona Neden Kurban Ediliyor?

 

Merkez ilçe Başkanı Usta, “Kuruçay Fiyatları ile ilgilide önemli açıklamada bulundu. Yaş Çay Fiyatına gelecek olan yüksek bir zam ile o vakit Kuruçay fiyatları da artmalıdır. Ne ÇAYKUR nede özel sektör artan maliyetlerle işin içinden çıkamaz, bu bir gerçektir. Şimdiye kadar artış yapılmayışı da yanlıştır. Enflasyon Oranlarında iki-üç Puan faktan dolayı Çay Üreticimiz ve Çay Sektörü kurban edilmemelidir.  Çünkü Nasıl Petrolün Varil fiyatında anlık oynaması gece yarısı akaryakıt fiyatlarına mecburi yansıyor ise, Elektrik ve Doğalgaz da böyle ise, Yaş Çay fiyat artışı ve Enflasyon Oranları kadar muhakkak kuru çay fiyatlarla Paralel bir şekilde yansıtılmalıdır. Doğrusu da budur.  Yapılması gereken Devletimiz Maliyetleri düşürüp alım gücünü arttırıcı politikalar izlemesi üretimi, tarımı desteklemelidir.  Yoksa Kuru Çay fiyatını sabit tutmakla bu işler düzelmez. enflasyon engellenemez” dedi.

 

Son olarakta Başkan USTA; “14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımızın Rize Artvin Havalimanı Açılışında, Yaş Çay Taban Fiyatının Çay Üreticimizin Beklentisini karşılayacak bir şekilde açıklamasını umut ediyor,  destekleme tutarının da Sn. Genel Başkanımız Mustafa DESTİCİ’ nin de ifade ettiği gibi En az 1 TL yapılarak güncellenmesini istiyoruz.  Bu Artışlar Ana Yasamızın Hakça ve Adaletçe ilkesine de uygun düşecektir. Çay Üreticimizin sesi, Çay Kanunu, Taban Fiyat, Promosyon haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -