KAFKASYA HABER

İkizdere 17.Dağ Horozu Şenliği Yapıldı

İkizdere 17.Dağ Horozu Şenliği Yapıldı
170 views
04 Haziran 2022 - 21:45

Doğu Karadeniz bölgesinin endemik kuş türlerinden olan, Türkiye’de sadece Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü çevresinde yaşayan dağ horozunu görebilmek için yurdun dört bir yanından gelen yaklaşık 250 gözlemci 17’inci Dağ Horozu Şenliği’ne katıldı.

İsmet Kösoğlu

İkizdere Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’nca bu yıl 17. Kez yapılan şenlik için Kaymakam Hacı Kerim Meral, MHP li İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, İl Tarım Orman Müdürü Murat Genç, bölgedeki en önemli kuş gözlemci ve fotoğrafçısı Birol Hatinoğlu ile Türkiye’nin farklı illerinden gelen kuş gözlemcileri, foto safari meraklıları ve akademisyenler, saat 04.00’te hazırlanan araçlarla Sivrikaya köyü yaylasına gitti.

Şenlik için Yaylaya çıkan Doğa tutkunları bölgede, dürbün ve fotoğraf makineleriyle araziyi tarayarak, dağ horozu aradı. Kısa sürede Dağ Horozlarını görmek katılımcıları sevindirdi. Etkinlik süresince dağ horozlarını izleyen katılımcılar keyifli anlar yaşadı.

Pandemi dolayısıyla iki yıl yapılmamıştı

Dünyada bir kuş hakkında ilk kez İkizdere ilçesinde şenlik yapıldığını söyleyen Belediye Başkanı Karagöz, “Dağ horozu şenliği için saat 04.00’da yola çıkarak 2 bin 300 rakımlı Sivrikaya köyünün yaylasına geldik. Birbirinden değerli Kuş gözlemcileri, akademisyenler, doğaseverler ve fotoğrafçılardan oluşan yaklaşık 250 kişinin katıldığı bir program oldu. Bu coğrafyada endemik bir tür olan dağ horozunu görmeye çalıştık. Yaylada farklı noktalarda gözleme imkânı bulduk. Sanırım herkeste bu endemik kuşumuzu gördü. Bölgemiz kuş çeşitliliği anlamında da çok zengin, bu etkinlikte bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Kuş gözlemciliği ilgi görüyor ve İkizdere Vadisi’nin bu pastadan pay alması için çalışıyoruz” dedi.

 

Niğde Üniversitesinden Prof.Dr. Ahmet Karataş ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Gökhan Şenocak da Dağ Horozu şenliğine katılan akademisyenlerdendi. RTEÜ den Fen edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünden 17 öğrenci katıldı.

Dağ Horozu kimdir

Bölgede uzun süre yaban tavuğu ve huş tavuğu olarak isimlendirilen Dağ Horozu göçmen bir kuş değil. Doğu Karadeniz bölgesinin Kafkasya kısmında yaşar. Bölgemizde İkizdere anayurdu olarak biliniyor.  Dağ horozu, yükseklerde ve sessizlik olan dağlarda yaşıyor. Koruma altına alınan ve avlanması kesinlikle yasaklanan Dağ Horoz yıl boyunca 2000-2500 metre yükseklikte fundalık alanlarda bitki ürünlerinden yiyerek hayatını sürdürür. Endemik değerli kuşlar arasında yer alan dağ horozu için 17. Kez İkizdere ilçesinde adına şenlik yapılıyor.

17.Dağ horozu şenliği hakkında İkizdere Kültür Merkezinde kuşlarla ilgili fotoğraf sergisi düzenlendi. Niğde Üniversitesi öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Karataş tarafından nesli tükenmekte olan endemik kuşlar hakkında aydınlatıcı bir konuşma yaptı.

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -