KAFKASYA HABER

ÇAY İHRACATIMIZ ARTIYOR, ÜRETİMİMİZ DE BUNU TAKİP ETMELİ

ÇAY İHRACATIMIZ ARTIYOR, ÜRETİMİMİZ DE BUNU TAKİP ETMELİ
69 views
20 Temmuz 2022 - 20:37

 

Türk Çayının kalitesinin ve çeşitlendirilmesinin artırılması halinde ihracat imkanının olduğu dış satış rakamlarıyla ortaya çıkıyor.

Bu durumda Çay alanlarının daraltılmaması ve ruhsatsız yapılmış çaylıkların bir an evvel ruhsatlandırılasın gerekmekte. Aksi halde buğdayda yaşadığımız soruna benzer bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz.
Bilindiği gibi Türkiye’nin buğday üretimi artmasına rağmen ünlü mamüllerin yüksek oranda ihracı nedeniyle buğday ithal eder duruma geldik. Eğer, önümüzdeki yıllarda çay ihracatımız yüksek miktarlara ulaşırsa ülkemiz yabancı çayların pazarı haline dönüşür. İktidarın ihracatı teşvik için sunduğu imkanlar düşünüldüğünde böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmak mümkün.
O nedenle çay ihracatımız dikkatle izlenmeli ve çaylık alanlarımız bununla dengeli şekilde belirlenmelidir.
Şunu da belirtmek gerek; Çayın ana vatanı Rize’dir. Suni kalite numaralarıyla çaylık alanlarını başka illerde büyütmeye kalkmak son derece yanlış bir tercih olur.

Kuru çay İhracatımızın geldiği noktaya değinecek olursak;

Avrupa’da Türk çayına olan ilginin artması sevindirici ve bu durum Avrupa ihracat rakamlarına da yansımış durumda.
Türkiye’den yılın ocak-haziran döneminde başta Avrupa kıtası olmak üzere 97 ülkeye çay ihraç edildi. Türk çayının en çok satıldığı ülkeler Belçika, Birleşik Krallık ve Almanya oldu.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye’den yılın ilk yarısında 97 ülkeye 3 bin 652 ton çay ihraç edildi. Söz konusu ihracattan da 12 milyon 234 bin 737 dolar gelir sağlandı.
Buna göre 2022’nin ilk 6 ayındaki ihracat, 2 bin 585 ton çay karşılığı 10 milyon 277 bin 186 dolar kazanılan geçen yılın aynı dönemine oranla miktarda yüzde 41, değerde yüzde 19 arttı.
Belçika, Birleşik Krallık ve Almanya en fazla dış satım yapılan üç ülke oldu.
Türkiye’den yılın ilk 6 ayında Belçika’ya 3 milyon 204 bin 386, Birleşik Krallık’a 1 milyon 543 bin 345 ve Almanya’ya 1 milyon 530 bin 657 dolarlık çay satıldı.
Geçen yılın aynı döneminden farklı olarak Kamerun, Gambiya, Eritre, Kenya, Estonya, Mayotte’ye de çay ihraç edildi.

Adnan ONAY

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN