KAFKASYA HABER

Cimil Çorabı Coğrafi İşaret Peşinde

Cimil Çorabı Coğrafi İşaret Peşinde
65 views
27 Temmuz 2022 - 16:30

Yöresel El Ürünü Cimil Çorabı Coğrafi İşaretle Tescillenecek

İsmet Kösoğlu

İkizdere Kaymakamlığı tarafından Yöreye has özel bir el ürünü olan Cimil Çorabı için Coğrafi İşaret Belgesi alma çalışması başlattı.

Kaymakam Hacı Kerim Meral öncülüğünde başlatılan çalışmada Rize genelinde 12 adet Coğrafi İşaret Tescil belgesi bulunan ürünlere Cimil çorabını da eklemek için başvuru çalışması yapıldı. Coğrafi İşaret Tescilinin İlçelerin yöresel anlamda tanıtılması ve kültürel değerlerin korunması hususunda köyde bu geleneği yaşatan insanlarla bir araya gelen Kaymakam Meral çorap üretim sürecini bizzat yerinde inceleyerek çorap dokuyan köylü kadınların çalışmalarını yakından gördü. Çimil çorabının özelliği ayağı sıcak tutması, birkaç renkli dokunarak farklı desenlerde elle yalnızca İkizdere Cimil köylerinde üretilmesi.

Rize’de 12 adet Coğrafi İşaretli ürün bulunuyor, bunlardan biriside dünyaca Ünlü Şifalı Anzer Balıdır, Çimil Çorabının Coğrafi İşaret almasıyla ürün sayısı 13 e çıkınca İkizdere ilçesinden 2 ürün olmuş olacak. Çimil Çorabından başka kalitesi ve tadıyla çok rağbet gören Yerelma Köyü Patatesine de Coğrafi İşaret alma çalışmaları başlatılıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -