KAFKASYA HABER

BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ!

BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ!
455 views
30 Temmuz 2022 - 8:27

Cenazesinde ÇAYKUR fabrikaları şalter indirmiş, 10 bini aşkın kişi kentte yürüyüş yaptı…

Ömer Şan

‘Rize’nin Deniz Gezmiş’i Olarak Bilinen Bayram Ali Tatoğlu, Öldürülüşünün 42.Yıldönümünde Mezarı Başında Anılıyor…

12 Eylül darbesinden önce toplumu birbirine düşüren egemenlere karşı mücadele eden ve ‘Rize’nin Bayram’ı olarak anılan, Kurtuluş örgütlenmesi ve işçi hareketinin Rize’deki önderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, öldürülüşünün 42. yıldönümünde de, dost ve arkadaşları tarafından bugün saat:14.00’da, Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında anılacak.

Öğretmen olması ve Gaziantep’e atanmasına karşın, öğretmenliği engellenince Çaykur’a bağlı Zihni Derin Çay Fabrikası’nda işçi olarak çalışmaya başlayan Bayram Ali Tatoğlu, kentteki sosyokültürel yaşama katkılarıyla halkın sevgisini kazandı. Dar gelirli ailelerle, çocuklara yaptığı yardımlarla adeta kentin kahramanı oldu ve ‘Rize’nin Deniz Gezmiş’i’ diye anıldı.
Fabrikada işçi olarak çalışırken bir yandan amatör futbol oynuyor, bir yandan mahalle dernekleri ile uğraşıyor, okulda, camide, sokakta, bahçede halkla birlikte çalışıyor, okuyor, ders veriyor, yardıma koşuyordu bir yandan da.

Kentteki işçi sınıfını örgütleyerek mitingler düzenleyen Tatoğlu, 30 Temmuz 1980 gecesi, çalıştığı fabrikadaki gece vardiyasından çıktıktan sonra, Reşadiye Mahallesi’ndeki bir toplantıya giderken, yolda kiralık bir katil tarafından pusuya düşürüldü ve kurşunlarına hedef oldu.
Vücuduna kaç kurşun isabet ettiği, kurşunların balistik raporu açıklanmadı.
Olaydan hemen sonra pusuyu haber alan arkadaşlarınca Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ama kurtarılamadı.
Katili olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Recep Yılmaz, arkadaşları tarafından yakalanıp polise teslim edildi ancak daha sonra serbest kaldı.
Cenazesinde Çaykur Şalter İndirdi

Tatoğlu, katledilişini 42. yıldönümünde bugün şart:14.00’da Rize’deki mezarı başında bir kez daha anılıyor.
Anma öncesi konuşan Tatoğlu’nun arkadaşları, cenazesine 10 binden fazla kişinin katıldığını, Çaykur’un 42 fabrikasında işçi ve çalışanların da şalter indirerek cenazeye katıldığına dikkat çekti.
Annesinin Acı Vasiyeti
Ağabeyi ile ilgili anılarını anlatan kardeşi Mustafa Tatoğlu, ağabeyinin hemen yanına gömülen annesi Fatma Tatoğlu’nun artık ailesinden hiç kimseye ‘Bayram Ali’ isminin verilmemesini vasiyet ettiğini anımsattı.
Anne-oğulun mezarı bir süre önce arkadaşları tarafından imece usulüyle yeniden düzenlenip, anıt mezar haline dönüştürülmüştü.

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -