KAFKASYA HABER

TERZİ FİKRİ’NİN FATSA’SI

TERZİ FİKRİ’NİN FATSA’SI
62 views
02 Ağustos 2022 - 15:36

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’nun Fatsa ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde; “Bu Ordu, terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir. Bu Ordu, Terzi Fikri’yi de iyi bilir. Onların bedelini bu Ordu çok ödedi çok ama artık böyle bir şey var mı? Yok” şeklinde ifadeler kullanınca kendini ‘solcu’ diye nitelendirenler ayağa kalktı.
Başta 6’lı masanın kare ası CHP’nin bazı Milletvekilleri ve kimi İl Başkanları olmak üzere, HDP’liler, sol partiler ve legal, illegal sol fraksiyonlar Erdoğan’a ateş püskürüp, 1980’li yılların Fatsa’sına methiyeler düzmeye başladılar ve hala hızlarını almış değiller.
Demek ki bunlar günümüzde dine el atmak dahil her tür kılığa girseler de hala eski kafadalar. Gerçek yüzlerinin ortaya çıkması için sadece damarlarına basmak kâfi demek ki. Erdoğan, damarlarına bastı, birden ortaya fırlayıverdiler.

Gönül isterdi ki, bunların bu cızırtılarına karşı o günlerde onlarla mücadele eden altılı masadaki (sözde) milliyetçilerden bir ses çıksın!
En azından o günlerde olup bitenin dehşetini yaşayan Fatsa’lı Müsavat Dervişoğlu birkaç söz söyler diye bekledim ama nafile beklemişim!

1980’lerin Fatsa’sı neydi peki?

Sol-Sağ çatışmalarının en yoğun olduğu dönemde kurtarılmış bölgeler oluşturuluyor, karşıt grupların bu bölgelere girmesini şiddet yoluyla engelleniyor, dehşet salmak, korkutmanın yanı sıra kimi zaman da gözünü kırpmadan karşıt gruptan olanlar kurşunlanabiliyordu.

Ülkücüler, hakim oldukları yerlerde hedeflerine karşıt grupta yer alanları koyarken, solcuların kurtarılmış bölge ilan ettikleri yerde aynı fraksiyona mensup olmayan solcular dahi hedef seçilebiliyordu.

1980 İhtilalinde Fatsa’nın Belediye Başkanı olan Terzi Fikri, devrimin silahlı mücadeleler sonucu gerçekleşeceğini savunan ve şehir gerillacılığı örgütlemesi yapan Mahir Çayan’ın örgütü THKP-C silahlı örgütünün bir militanıydı. Çayan, bırakınız CHP’yi o günkü TİP’i de legal siyasetin içinde bulunduğu için eleştiriyor, devrim için silahlı mücadeleyi savunuyordu.

Terzi Fikri, yaptığı eylemler bedeniyle THKP-C Davası’nın diğer sanıklarıyla birlikte 2 yıl kadar tutuklu olarak yargılandı ve 1974 affıyla tahliye oldu. Daha sonra Devrimci Yol(Dev-Yol) diye ortaya çıkan THKP-C çizgisindeki bu grup Fatsa’ya hakim oldu.
Dev-Yol sadece sağ gruplarla değil, sol fraksiyonlarla da kavgalıydı. Bu doğrultuda bir başka sol grup olan ‘Kurtuluş’ grubuyla kavgaları uzun süre sürdü.

İşte bu sol fraksiyonun hakim olduğu Fatsa’da 1979 yılında mevcut Belediye Başkanının hayatını kaybetmesi üzerine Dev-Yol Belediyeyi ele geçirmek ve burada bir komün kurmak için militanları olan Terzi Fikri’yi(Sönmez) bağımsız aday gösterdi. Sindirilen halk korkuyla Terzi Fikri’ye oy verdi ve böylece Fatsa, Marksist-Leninist DEV-Yol’un hakimiyeti altına girdi. Belediyenin ele geçirilmesinin ardından yasalar hiçe sayıldı ve tüm işler kurulan komiteler aracılığıyla yürütülmeye başlandı.
1980 ihtilaliyle askerler Dev-Yol’un kurtarılmış bölge ilan ettiği Fatsa’ya girdiler. Tutuklanan Belediye Başkanı Terzi Fikri tutuklandı, bir süre sonra da hapiste kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

O günlerin Fatsa’sı Erdoğan tarafından gündeme getirilince solcu diye ortaya çıkan bazılarının o günün Fatsa’sını kutsamaya kalkması insanı dehşete düşürüyor.!

Düşünün; yasa dışı bir örgüt ilçe’de kendi devletini kurmuş, kendinden olmayanlara her tür baskıyı uygulamış, değil ilçeye girenler, ilçeden geçen otobüsler bile durdurularak içindekiler sorgulanmış, orada adeta bir korku imparatorluğu yaratılmış. O günleri yaşayanlar birbirinden acı hikayeler anlatıyor.

Babası ülkücü olduğu için 15 Dev-Yol militanı tarafından evlerinin basıldığını, 12-13 yaşlarındaki kızlarının başlarına kurşun sıkılarak öldürüldüğünü, kendisin de yaralı olarak kurtulduğunu anlatan Yusuf Kuzu, hala o günlerin dehşetini yaşıyor!

Sovyetler dağıldı, Komünizm çöktü ama bizdekiler hala dünyadan habersiz ve geçmişin acıları üzerinden ideolojik kazançlar üretme peşinde.

Onca yaşanan acılara rağmen demek ki hala aynı kafada olanlar çok!

Adnan ONAY

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -