KAFKASYA HABER

YUSUFELİ İLÇESİNDE SON YAZ

YUSUFELİ İLÇESİNDE SON YAZ
155 views
05 Eylül 2022 - 16:46

2013 Yılında inşaatına başlanan Yusufeli Barajında 275 metre yüksekliğe ulaşılırken ilçenin sular altında kalması için taşınması bekleniyor.

Remziye YILMAZ

YUSUFELİ: 2013 Yılında inşaatına başlanan ve Dünyanın en yüksek 3 üncü barajı olan Yusufeli barajı su tutmaya hazır hale getirildi.

Cumhurbaşkanı tarafından 2013 yılında temeli atılan ve Türk mühendislerin çalışmaları ile Dünyanın 2 üncü büyük en yüksek barajı olan Yusufeli barajı tamamlandı. Çevre yolları ve tünelleri ile hazır hale getirilen Yusufeli Barajı su tutmak için gün sayıyor.

1.9 Milyon TL yıllık getirisi olacak olan Yusufeli Barajı 2 milyon nüfuslu bir ilin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek seviyede. Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli barajı 275 metre yükseklikte yapılarak teleferik sistemi ile beton dökme ve çalışmalar yapılabildi.

İlçenin taşınması bekleniyor

7 inci kez taşınacak olan Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerinin büyük oranda tamamlanması ve kurumların inşaatlarının bitirilmesi ile taşınmaya başlayacak. Yeni ilçe için yapılan konutlar ise hak sahiplerine dağıtıldı. Çevre düzenlemesi ile bağlantı yolları bitmek üzere olan Yeni Yusufeli ilçesinin önümüzdeki ay içinde taşınması bekleniyor.

Gelecek yaz ayında mevcut Yusufeli ilçesinin sular altında olacağı belirtilirken, inşaatı tamamlanan Barajın su tutması için ilçenin taşınması bekleniyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -