KAFKASYA HABER

İKTİDARIN KONUT VE İŞYERİ PROJESİ

İKTİDARIN KONUT VE İŞYERİ PROJESİ
156 views
18 Eylül 2022 - 9:43

 

İktidarın TOKİ üzerinden başlattığı “İlk Evim İlk İş Yerim” adlı projeye başvurular 2 milyona yaklaştı.
İlk etapta 250 bin konut olarak planlanan projede konutlar yüzde 40 indirimli satışa sunulacak evlerin fiyatları metrekareye ve bulunduğu ile göre değişecek.
Son başvuru tarihi olan 30 ekime kadar başvuruların 5 milyonu geçmesi bekleniyor.
Bu projenin açıklanmasının ardından başta Kılıçdaroğlu olmak üzere kimi muhalefet çevrelerinden çeşitli eleştiriler geldi.
İktidarın her yatırım hamlesine kendince muhalefet eden Kılıçdaroğlu, bu konuda da ilginç iddialarda bulundu. Kılıçdaroğlu’na göre; ‘iktidar milletten para toplamak için böyle bir projeyi öne çıkarmış ve bu projenin gerçekleşme ihtimali yokmuş!’

Bu nasıl bir mantıktır anlamak zor.

İnşaatlara arsa temin edilecek,bu inşaatların yapımına başlanacak ama bütün bunlarda hiç para harcanmayacak ve vatandaşların ödeyeceği bu para devletin kasasında kalacak, devlet de bu parayla ihya olacak!

İktidarın kısa sürede yaptığı deprem konutlarından, Emlak Konut ve TOKİ projelerinden, kentsel dönüşümlerden vs. hangisi sahiplerini bulmadı! Böyle bir saçma iddia olabilir mi?
Olsa olsa teslimlerde gecikme olur ancak sözleşmelerde bitiş tarihleri taahhüt altına alındığı için bundan da daire sahipleri zarar görmez, zararları bir şekilde giderilir.

Kılıçdaroğlu’nun söylediklerini kimse ciddiye almamış olacak ki muhalefet cephesinden bu doğrultuda başka kimse bu tür iddialarda bulunmadı.

Gördüğüm kadarıyla,bu konuda eleştiride bulunanların genel itirazı; ‘bu fiyat ve bu taksitlerle düşük gelirlilerin daire almalarının mümkün olamayacağı’ yönünde.

Bu tarz eleştirilerde bulunanların Türkiye’deki konut sahipliği sayısından habersiz oldukları belli.

Türkiye’de kendine ait konutlarda oturmayanların sayısı 10 milyon civarında. Oysa, yapılacak konut sayısı ilk etapta 250 bin olmak üzere 6 yılda 500 bin. Yani bu projeyle evsizlerin onda birinin dahi ev sahibi olması mümkün olamayacak.

Demek ki bu projeden hane geliri biraz yüksek olan ve bir ev sahibi olma düşüncesiyle az çok tasarrufta bulunanlar ev sahibi olabilecek.
Başvuruda bulunanlara bakılırsa bu durumda olanların sayısı hiç de az değil. Daha bugünden evsizlerin yüzde yirmisi başvurmuş durumda ki bu sayının çok daha yukarılara çıkması bekleniyor.

Bu proje orta vadede 500 bin aileyi ev sahibi yapacağı gibi piyasaları da iyice canlandıracak. Türkiye’nin her yerinde başlatılacak olan bu projede binlerce kişi çalışacak, binlerce kişi kazanç elde edecek.

Evsizlerin sayısı azaldıkça konutta fiyat dengesi de oturacak.

Bu döngü zamanla ev sahibi olmayanların sayısının iyice azalmasına da imkan sağlayacak.

Bu proje ülkemiz için oldukça güzel bir proje. Keşke daha önce başlayabilseydi. Bu sayede hem birçok evsiz erkenden ev sahibi olurdu, hem de bugün saçma sapan tartışmalara yol açılmamış olurdu.

Ancak, geç de olsa bu konuya el atılması gelecekte bu yönde yeni projeleri de tetikleyecektir.

Ülkemize hayırlı olsun..

Adnan ONAY 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -