KAFKASYA HABER

ÇAY ÇÖPÜNDEN MANGAL KÖMÜRÜNDEN SONRA ODUN SİRKESİ ÜRETİLECEK

ÇAY ÇÖPÜNDEN MANGAL KÖMÜRÜNDEN SONRA ODUN SİRKESİ ÜRETİLECEK
177 views
21 Ekim 2022 - 13:32

Rize Belediyesinin çay atıklarının mangal kömürü ve elektrik üretiminde değerlendirilmesi amacıyla Ağustos 2020’de Rize Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu ve geçtiğimiz aylarda mangal kömürü üretimine geçen tesiste planlamanın dışnda yeni bir ürünün daha üretilebileceği tespit edildi
Rize’de devam eden ve planlanan yatırımlar hakkında bilgi vermek amacıyla Rize’de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelen Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen çay çöpünden mangal kömürü üretimi tesislerinde kömürün dışında yeni bir ürün daha üretebileceklerini tespit ettiklerini söyledi. Üretim aşamasında odun sirkesi adı verilen bir sıvı atığın ortaya çıktığını ifade eden Rahmi Metin “Çay çöpünü mangal kömürü olarak işlerken bu çaydan bir sıvı çıktığını gördük. Buna tam olarak organik gübre denmesede odun sirkesi olarak isimlendiriliyor. Biz bu sıvıyı tesislerimizde ki park ve bahçelerde kullandık. Mevcurttan daha hızlı bitkilerin toprak yüzüne çıkmasını sağladı. Şimdi köklenmeyi de hızlı yapıyormu diye bakılacak. Şuanda Konya şeker kooperatifleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Onlar mart ayında bu ürünü kullanmak istediklerini ifade ediyorlar. Eğer verim alabilirlerse bütün sıvıyı almayı garanti ettiklerini söylediler.Bu derece verim verdiriyorsa bu sıvıyı çay tarlalarımızda kullanırız. Bu tesisimize ciddi anlamda çay çöpü topladık. Yaklaşık 4 bin ton çay çöpümüz mevcut. Mangal kömürü ile elektrik üretimi ve sıvı sirke ile bu tesisi yakında belediyemize ciddi anlamda gelir sağlayacak.
BELEDİYE BLOKLARINDA SONA GELİYORUZ
Rize şehir merkezinde inşaası devam eden belediye bloklarında kaba inşaatın 15 içerisinde tamamlanacağını söyleyen Metin ” Biz bu blokların 2022 sonunda teslim edeceğimizi söylemiştik. Bu sözümüz doğrultusunda devam ediyoruz. 4 bloğun dış cephesi ve iç donanımları bitmeye yakın. Dükkanların iç donanımlarını işyeri sahipleri yapacak. Blokların altında 1 buçuk kat 400 araçlık otopark yapılacak ve bu alan belediyenin tasavvufunda olacak” dedi.
SU SIKINTISINI BARAJLA ÇÖZECEĞİZ
Kentte yaz aylarında yaşanan su sıkıntısına önlem olarak baraj projesi hazırladıklarını vurgulayan Rahmi Metin ” çağrankaya da 350 milyon değerinde 45 metre gövde yüksekliğinde bir baraj yaptırıyoruz. Artık kurak aylarda ki su problemini çözmüş olacağız.İki yıldır orada sondaj çalışması yapıyoruz. ihalesi yapıldı. Alan firmaya alan gösterildi. Büyük bir proje olduğu için 1 buçuk 2 yıl süreceğin öngörüyoruz.
Yüksek katlara su çıkmadığına ilişkin belediyeye gelen şikayetlere de açıklık getiren Metin ” Biz bu binalara ciddi anlamda yüksek basınçla su veriyoruz.Rize’de üst katlara su çıkmamasının nedeni Belediyemiz değil o binaların hidrofor sistemi eksikliğindendir. Oysaki o binaların iskan gereği hidrofor sistemini kurmaları gerekiyor.Ancak ne yazıkki binalarda bu sistem kurulmamış.B durumda belediyenin yapabileceği pek bir şey kalmıyor
ATIK SU PROJESİNİN AĞIR GİTTİĞİNİN FARKINDAYIZ
Atık su projesinin ağır gittiğinin farkında olduklarını ifade eden Metin ” Projeyi yürüten firmayla her hafta toplantı yapıyoruz. 17 kilometrelik bu saha bizi çok meşgul ediyor.Müteahitle tekrar konuyu konuşacağız. 4 ekip kurması işleri hızlandırması hakkında. Belediye olarak takdir gören çalışmalarımızında kredisini burada tüketiyoruz malesef.Ancak bizim tasavvufumuzda olan bir durum değildir.Biz müteahit firma ile konuşacağız. 4 ekip kurarlarsa ve hızlandırılarsa devam edebilirler. Aksi taktirde işi bırakmalarını isteyeceğiz.
Metin diğer projeler hakıkında şunları söyledi.”Millet bahçesi projesinde peyzaj ve mühendislik anlamında proje çalışmaları sona erdi. Kasım ayı ortalarında ihaleye hazır hale gelecek. Bittiğinde denizle şehrin bir araya geleceği bir proje olacak. Sahilde ki yeni düzenlemeler hem dinlenmek isteyenler hemde olta balıkçıları için mükemel bir alan oluşacak. Kültür sokağında ise çalışma sürüyor. Birkaç binamız kaldı yıkılması için.Akabinde sosyal alanlarla kültürel alanlarla donanmış bir alan göreceksiniz. Fener sosyal tesislerimizde bir iki ay içerisinde tamamlanmış olacak.Dinlenme yeme içme alanlarının yanısıra içerrisinde deniz müzeside yer alacak ve Rize’nin önemli cazibe alanlarından biri olacak.

Haber; Çiğdem HACIFAZLIOĞLU

Kafkasya Haber/Özel

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -