KAFKASYA HABER

Bölge Tarihine Yeni Bir Kitap

Bölge Tarihine Yeni Bir Kitap
136 views
04 Kasım 2022 - 14:54

Osman Çelik’in Yazdığı ‘’İspir’in Kurtuluşunda Serdengeçtilerimiz’ ’önemli Bir Vesika

İsmet Kösoğlu

İspir eski Belediye Başkanlarından Osman Çelik bölge ve İspir tarihine ışık tutan ‘’ İspirin Kurtuluşunda Serdengeçtilerimiz’ ’isimli kitabını tamamlayarak okurların hizmetine sundu.

İspir ilçesinde 1977-1980 ile 1984-1989 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Osman Çelik Kurtuluş Savaşı tarihi için önemli bir kitap yazarak okurlarının hizmetine sundu.256 sahifelik kitap 2022 yılında basıldı. Kitapta Osmanlı İmparatorluğunun itilaf devletlerince bölüşülmesinde, Rusların payına düşen İspir bölgesi insanının yaşadığı dramı, Osmanlı-Rus Savaşlarını, Sarıkamış faciasını, Rus işgalini ve esareti bizzat yaşayan bir kahramanın hayatını gözünde canlandırarak o zor günleri yaşatacak. Rusların bölgeden çekilmesinden sonra Ermenilerin bölgede akıl almaz, insanlık dışı ve hunharca katliamlarını öğrenerek tiksindirecek, Ermeni birliklerini İspir bölgesine sokmayan bir avuç ihtiyar, kadın ve çocuklarla birlikte cansiperane mücadele eden İspirli Serdengeçtilerin yaktığı hürriyet meşalesi sonucu bölgede yapılan şanlı direnişin gerçek hikâyesi yazılmış.

Osman Çelik kitabının önsözünde’’o karanlık işgal günlerinde İspir kasabasında yaşananlar, yazılan kahramanlık destanları bir kasabanın ruhunun o kasabaya nasıl can verdiğinin en güzel örneğidir. Günümüzde Türk düşmanlarının boş durmadığı, emperyalizmin ekonomik ve kültürel saldırıları sonucu ruhumuzu kaybedeceğimiz endişesi ve benimde o ruhun kalıntılarını taşıdığıma olan inancım beni işgal günlerinin gerçek hikâyesini bizzat yaşayanların kendi anlatımları çerçevesinde tarihe not düşerek yazmamı zorunlu hale getirdi. Şimdiki ve gelecek kuşaklara faydalı olursam bahtiyar olurum’’ diye yazmış.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -