KAFKASYA HABER

Değirmen Tarihe Meydan Okuyor

Değirmen Tarihe Meydan Okuyor
78 views
14 Kasım 2022 - 13:30

Rize’nin İkizdere ilçesinde tarihi değirmen yıllara meydan okuyor. Vatandaşlar yaklaşık 100 yıldan daha eski değirmeni kullanmaya devam ediyor

İsmet KÖSEOĞLU

Rize’nin birçok coğrafi işaretli ürünlerin ve ekmeklerin yapımında kullanılan mısır unu hazır halde marketlerden almak yerine köy halkı tarihi değirmenlerden unu kendileri üretmeyi tercih ediyor.

 

Değirmenlerde üretilen unların ekmek ve yemeklere daha güzel tat verdiğini belirten Sevgi Karafazlı, “Tarihi değirmenlerde kışlık yiyeceğimizi yapıyoruz. Kışın ekmeğimizi yapmak için mısır öğütüyoruz. Değirmenlerde öğüten kimse kalmadı. Bizde buradakini değerlendiriyoruz. Dışarıdan alınan mısır unu güzel olmuyor. Tarihi değirmeni de yapan yeni vefat etti. Çok iyi bir insandı. Biz yemekler için kendi ürettiğin unu öneriyoruz. Hazır olanlar güzel olmuyor. Kendimizin yaptığı unla yapılan ekmek daha güzel oluyor. Sürekli değirmene gidip geliyoruz. Mısır unundan muhlama yapıyoruz. Ekmeğimizi yapıyoruz. Yaptığımız yemekleri de güzelce yiyoruz” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -