KAFKASYA HABER

ALMANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİNDEN TRABZON TSO’YA ZİYARET

ALMANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİNDEN TRABZON TSO’YA ZİYARET
67 views
28 Kasım 2022 - 10:21

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, iki ülke arasında güçlü bağlar bulunduğunu hatırlatarak, “Birçok konuda işbirliği yapabiliriz. Bölgemizde son yıllarda büyük gelişme gösteren ve Norveç Somonundan daha iyi olduğuna inandığımız Karadeniz Somonunu Almanya’ya da göndermek istiyoruz” dedi.
Hayati Akbaş
TRABZON-Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Florian Burkhardt, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret ederek, Almanya ve Trabzon arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için görüş alışverişinde bulundu. TTSO Başkanı Erkut Çelebi, iki ülke arasında güçlü bağlar bulunduğunu hatırlatarak, “Birçok konuda işbirliği yapabiliriz. Bölgemizde son yıllarda büyük gelişme gösteren ve Norveç Somonundan daha iyi olduğuna inandığımız Karadeniz Somonunu Almanya’ya da göndermek istiyoruz” dedi.
“TÜRKİYE’DE 7 BİNDEN FAZLA ALMAN FİRMASI BULUNUYOR”
Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Florian Burkhardt, Trabzon TSO’yu ziyaret ederek Başkan Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Türkiye’de 7 binden fazla Alman firması bulunduğunu belirten Burkhardt, “Türkiye’de ikili işbirliği yapabileceğimiz sektörleri ve illeri belirlemek için geziler düzenliyoruz. Girişimciliğiyle tanıdığımız Trabzon’la da ticari bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.
ÇELEBİ: GÜNEŞ ENERJİSİ KONUSUNDA DA İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ
Trabzon TSO Başkanı Erkut Çelebi, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin gerek tarihten gelen gerekse orada çalışan vatandaşlarımızın kurduğu bağlar sayesinde üst düzeyde olduğunu hatırlatarak, “Ticari ilişkileri geliştirmek için elimizden geleni yapacağız. Özellikle yenilenebilir enerji konusunda Almanya ileri seviyede. Güneş enerjisinden yararlanma oranı çok yüksek. Bu konuda işbirliği yapabiliriz. Almanya’ya fındık başta olmak üzere birçok sektörde ihracatımız var. Yeni bir ihracat kalemi olarak Karadeniz Somonunu öneriyorum. Karadeniz Somonu, Norveç’ten gelen somondan daha güzel ve Avrupa’nın damak tadına daha uygun. Bölgemizde gelişen bu sektörün ihracat kapasitesini artırıyoruz ve Almanya’ya da Karadeniz Somonu yedirmek istiyoruz. Ayrıca inşaat sektöründe ileri seviyedeyiz ve her projeye destek vermeye hazırız” ifadesini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -