KAFKASYA HABER

Rize’den Geleneksel Şifa Bilgilerine Devam Turgut Terzioğlu’dan Çay İksiri (15)

Rize’den Geleneksel Şifa Bilgilerine Devam Turgut Terzioğlu’dan Çay İksiri (15)
76 views
25 Aralık 2022 - 12:06

arkadaşımdan nasıl kullandığının tarifini aldım: Anayı bir bezle tutup beline yatırmış, onun üzerine naylon örtmüş, peştamal gibi tüm karnını saracak şekilde belini bağlamış. Bir hafta gece gündüz belini hiç açmamış. Çay sirkesinin anası bir zar gibi kalana kadar vücudu onu emmiş. Turgut Abi’nin anlatımına göre sirke anası iksir daha derine nüfuz ederek onarım yapmış oldu.

Turgut Terzioğlu’dan iltihaplı romatizmaya çare: Karayemişin kart yapraklarından bir tutam kaynatılır, 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra yaprakları dışarı alınır, az ılıdıktan sonra romatizmalı eklemler bu suya pansuman edilir. Bilekte romatizma varsa, bilekler içinde kalacak şekilde bu suya sokulur. Su soğumaya başlayınca sudan çıkılır. 21 gün tekrar etmek şartına uyulur.

Kendim bu tedaviyi romatizmalı bileklerime uygulamaya başladım. Sonucu kendim de merak ediyorum.

Kanser tedavisinde turunç kabuğu: Turunç kabuğunu kurutup toz halinde içtiği çaya katmayı hastalarına öneren, fitoterapist Adanalı bir doktor var diye duydum, adını internete girince televizyon programlarını gördüm. Kanser tedavisinde turuncun her şeyi doğru seçim.

Bakır kapları parlatmak için turunç: Bakır kapları parlatmak için kabın üzerine kumla beraber turunç kabuğu sürtülür.

Rodika Tiryaki’den üç şifa…

Karatkta bal: Günde iki defa, sabah akşam, damlalıkla gözüne birer damla bal damlatılır.

Bu arada kendim kataraktım için Andon spreyle başladığım tedaviyle amelyata gerek kalmadı, ancak kirpik dibi iltihabım devam ediyordu. Rodika hanımdan ballı tedaviyi öğrendikten sonra, sabah akşam bal sirkesi damlatmaya başladım, on gün kadar oldu ve artık sabahları gözlerim nem içinde uyanmıyorum.

Kansere ısırganlı bal: 75gr ısırgan tohumu havanda dövülür, bala karıştırılır. Sabah akşam birer kaşık yenir.

Ülsere ballı aloavera: Evlerde saksıda veya bahçede yetiştirilen aloaveranın yaprakları temizlenerek küp küp doğranır, bala karıştırılarak sabah akşam birer kaşık yenir.

Not: Türklerin tarihiyle neden baş edemiyorlar diye merak ediyorsanız Asa Belgesel internet kanalında 23 Aralık 2022 tarihli canlı yayın programımızı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. (Program adı sehven 23 Nisan olarak yazıldı, düzeltilecektir.)

https://www.youtube.com/watch?v=Ub8HB-7BiBQ

 

Mahiye Morgül /24aralık 2022

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -