KAFKASYA HABER

Portakal Çeşitlerine Elveda mı? (17)

Portakal Çeşitlerine Elveda mı? (17)
56 views
17 Ocak 2023 - 19:05

 

isteyenler için turunçgiller müzesi olsun istiyorum.

Bu arada, yeni bir ağaç kavunu türü buldum bizim Portakallık mahallemizde. adı KARAGÖZ. Dağ dibindeki Güngör ailesinin bahçesindeyken aile Rize’yi terk ederken bitişik komşuları Karayel ailesine hediye edilmiştir. Artık korumaya alınması gereken turunçgil ağaçlarımız  endemik bitki statüsündedir, özel kişiler kendi bahçelerinde çaylarından biraz fedakarlık edip turunçgil çeşitleriyle yeni bahçeler kurmalıdır. BEN ŞAHSİ DESTEĞİMİ VERMEYE HAZIRIM. Bu maksatla belediye başkan sekreterine gittim, randevu talep ettim. Konu endemik meyvelerimizi korumak üzere meclis kararıyla arsa tahsis edilsin. Apartman yapan müteahhitlerin bahçeye dikmek zorunda oldukları meyveleri dikmiyorlar ve bahçenin tamamını helikopter sahasına çeviriyorlar. Altındaki toprak da ölüyor! Ya yeni park alanlarına ekilen kalıp çimlere ne demeli? Onun altındaki toprak da ölüyor. Korkunç bir ziraai yokedişle karşı karşıyayız. Ve kimse İtalyan şirketleriyle baş edemiyor. Yeni Roma köle tacirleri işbaşında, işbirlikçilerini bulmuş, çocuklarımızın olan meyveler ellerinden alınıyor, meyvelerimizin genleri çürütülerek cesetlerine ağaç diye baktırılıyoruz. Dur diyelim.

Bildiğimiz şifalı meyveler de yok edilirse biz neden şifa kitapları yazıyoruz. Öyleyse ilk görevimiz genleri bozulmamış meyvelerimizi geleceğe taşımak olmalıdır.

İşte meraklısına turunçgillerle dolu bir şifa paketi.

1. Kabuğu ve çekirdeği de içinde olan Turunç marmeladı.

2. Ağaç kavunu kabuğu reçeli.

3. Finike portakalı kabuğundan çerez, kuru üzüm ve dut kurusu karışımı.

4. Greyfurt. Komposto yapılır, suyuna tarçın kabuğu atılır.

5. Nar kompostosu. Narın kabuğu ayrıca kurutulur, kabuk çayı  içilir.

6. Sir’den Bal sirkesi. Sabahları bir kaşık, 21 gün içilir.

7. Kral yoğurdu. Sir’den yapılmış bal sirkesi anasıyla günlük süte mayalanmış yoğurt.

8. Armut sirkesi.  21 gün sirkeli suyla günlük temizlik için ve haftalık banyo temizliğinde sirkeli su kullanımı için. Az sirke katılmış suyla, kulaklar, kulak altı boyun, koltuk altı, burun içine çekme (bu yolla sinüslere ve östaki borusuna basınçla  sirkeli su gönderme), kasıklara, basura ve ayak parmak altları sıvazlanır. Kalan sirkeli su başına dökülür, kafa derisi ve saçlar sirkeli suyla ıslatılır.

Bu şifa paketini şiddetli grip geçirmekte olan dostum, yazarı olduğum Zümrüt Rize Gazetesinin sahibi Faik Bakoğlu’na hazırladım ve bugün gazeteye götürdüm. Gördüm ki oğlu Ali Bey de şiddetli grip. İkisine de geçmiş olsun, şifalar olsun.

 

Turunç çeşitlerimizi korumaya, herkes görev başına!

Mayana / 16.1.2023

Mahiye MORGÜL

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -