KAFKASYA HABER

DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR
81 views
20 Ocak 2023 - 13:04

Hızlı Demiryolu Yapım Dairesi Emekli Başkanı İnş. Yük. Müh. Mustafa Babal “Doğu Karadeniz İçin, Sıradaki En Önemli Altyapı Projesi, En Yakınında Bulunan Mevcut Demiryollarının, Doğu Karadeniz Sahillerine Uzatılmasıdır” açıklaması yaptı.
Hayati Akbaş
HOPA- Hızlı Demiryolu Yapım Dairesi Emekli Başkanı İnş. Yük. Müh. Mustafa Babal “Doğu Karadeniz İçin, Sıradaki En Önemli Altyapı Projesi, En Yakınında Bulunan Mevcut Demiryollarının, Doğu Karadeniz Sahillerine Uzatılmasıdır” açıklaması yaptı.
Babal tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ankara- İstanbul arası başta olmak üzere hızlı tren projeleri başlamış ve hükümetler ciddi önem vererek devlet politikası haline gelmiştir. Bugüne kadar Ankara- Eskişehir, Ankara- Konya ve Ankara- İstanbul hızlı tren hatları işletmeye açılmıştır. Ülkemizde 2023 Vizyon projelerinde 10.00 km hızlı demiryolu ve 4.000 km konvansiyonel demiryolu yapımı programa alınmıştır. Böylece, karayoluna göre çok ekonomik olan demiryolu yük ve yolcu taşımacılığındaki payını ciddi şekilde artırılması hedeflenmiştir. Avrupa- Asya koridorunda taşımacılık payının artırılması da ilgili ülkelerle işbirliği sağlanmış ve kararlaştırılmıştır
Hükümetlerimiz tarafından yapılan demiryolu yatırımları ile, yük taşımacılığımızın mevcutta %6’dan ilk etapta %20’ye çıkarılması hedeflenmiştir.
Demiryolu hatlarımız hep batı-doğu istikametindedir, kuzey-güney istikametinde ise demiryolu azdır. Doğu Karadeniz’de hiç yoktur Şekil-1.
Doğu Karadeniz’e demiryolu söz konusu olduğunda, Doğu Karadeniz sahiline daha çok yakın olan ve yaklaşan demiryollarının bağlanması öncelikli akla gelmelidir Şekil-2. Gürcistan Batum’daki mevcut demiryolu, Hopa Limanımıza sadece 32 km dir, ve sınırımıza 16 km’dir. Buradan batıya doğru Rize Lojistik Merkezine devam ettirilmeli, oradan da Trabzon Limanına yani Erzincan’dan gelecek demiryoluna bağlanmalıdır. İleride daha geniş belirteceğim gibi Batum’dan gelecek bu sahil hattı, İpekyolu taşımacılığı için çok önemlidir. Ankara- Sivas hızlı demiryolu tamamlanmak üzeredir ve bu yıl işletmeye açılacağı duyurulmuştur. Devamı olan Sivas- Erzincan demiryolu projesi İnşaatı hızla devam etmektedir. Erzincan’a gelecek olan bir hızlı demiryolu, Trabzon- Rize eksenine 180 km yaklaştı demektir. Erzincan’dan Sahile inecek demiryolu projeleri yaptırılmış, orta vade programa alınmıştır.
Doğu Karadeniz’e, doğudan gelecek İpek Demiryolu ve güneyden gelecek bir demiryolu, buranın kaderini değiştirecektir. Erzincan’dan Karadeniz’e alternatif demiryolu hatları projeleri çalışılmıştır. Erzincan-Trabzon, Erzincan- Tirebolu, Erzincan-Of-İyidere ve Erzurum-Rize gibi. Karadeniz’e inen bir demiryolu, Trabzon’a, Rize’ye, Giresun’a, Hopa ve Batum’a bağlanması Doğu Karadeniz’i ciddi şekilde kalkındıracaktır. Trabzon- Sarp arası demiryolu ön projesi de yapılmıştır. Sivas-Erzincan demiryolu inşaatı devam ettiğine göre, Erzincan- Doğu Karadeniz demiryolu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -