KAFKASYA HABER

Mutfağın kralı ayçiçek yağı fiyatları düştü! Ayçiçek yağında son durum

Mutfağın kralı ayçiçek yağı fiyatları düştü! Ayçiçek yağında son durum
43 views
23 Ocak 2023 - 12:25

Ayçiçek yağı fiyatları ile bir kez daha gündem konusu oldu. Hemen yılbaşı öncesi atılan adımda gümrük vergisi sıfırlandı bundan kaynaklı olarak ayçiçek yağı fiyatı bir miktar indirim gördü..

Rusya– Ukrayna arasındaki savaşla birlikte ayçiçek yağı sıkıntı fiyatları da tetiklemişti. 5 litre ayçiçek yağı fiyatı Türkiye’de tavan yaptı. Marketlerde ayçiçek yağı fiyatları artması stokçuluğa neden oldu. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı kısa sürede bazı internet sitelerinde ve marketlerde 200 lirayı aştı.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARINA İNDİRİM YANSIDI

Hükümet ise fırsatçılara yönelik çeşitli adımlar atsa da bu girişimler önemli oranda işe yaramadı. 2023 yılına girmeden ayçiçeği ürünlerinden alınan gümrük vergisini sıfırladı. Bu durum 5 litre ayçiçek yağı fiyatlarının bir miktar düşmesine neden oldu. Zincir marketlerde ayçiçek yağı fiyatları bir miktar geri çekildi. Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nde olduğu gibi diğer marketlerde de şu an için yüzde 5 ila 10 arasında indirim var.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATINDA SON DURUM

2023 yılında hemen önce ham ayçiçeği yağı ithalatına ton başına 250 dolar, ayçiçeği çekirdeğine ise yüzde 5 vergi uygulanıyordu. İki kalemde de gümrük vergisi sıfırlandı

67,50 TL’ye satılan 2 litrelik ayçiçek yağa %5 indirim uygulandı. % 10’luk indirimle 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatı ise 148,50 TL’ye kadar düştü.

Ayçiçek yağı fiyatları tarafında şubat ayında da yüzde 15 oranında indirim bekleniyor

Milli Gazete

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN