KAFKASYA HABER

Rize’de artık Nöropsikolojik Testler yapılabilecek!

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Rize İl Sağlık Müdürlüğü Mental ve Nöropsikiyatrik Ruh Sağlığı Hizmetleri Eğitim ve Danışmanlık Projesi” Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezinde 26 mesleki personelin katılımıyla tamamlandı.

Rize’de artık Nöropsikolojik Testler yapılabilecek!
121 views
26 Kasım 2023 - 10:37

 

Nöroloji ve ruh sağlığı alanında hizmet sunan psikiyatristler, nöroloji uzmanları, psikiyatri asistanları, psikologlar ve çocuk gelişimcilerin katıldığı “Mental ve Nöropsikiyatrik Ruh Sağlığı Hizmetleri Eğitimi” kuramsal ve uygulamalı olmak üzere 6 gün toplam 48 saatlik sertifikalı eğitim programlarına katılım sağlayıp testleri uygulayıcı sertifikaları almaya hak kazandılar.

Eğitim sonunda demans, deliryum, depresyon gibi hastalıkların ayırıcı tanısı ve unutkanlık sorunu hangi alanlarda ve ne ağırlıkta olduğu konusunda bilgi sağlanabilecek olup Türkiye’ye örnek olan eğitimin kapanış programına, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi İbrahim Kolcu, Rize Personel Eğitim Merkezi Başkanı Necati Kurçenli, Rize Personel Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Mustafa Sever, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Kemal Akpınar, Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Altuntaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Mehmet Halit Baykal ile ilgili şube müdürleri ve personeller katıldı.

İlimizdeki sağlık tesislerimizde çalışan mesleki personellere bu proje kapsamında uygulanan eğitim programları ile yetkinliklerini arttırarak birçok alanda uygulayıcı konuma getirilecektir. Türkiye çapında örnek olacağını düşündüğümüz bu proje ile “Nöropsikiyatrik Testler Eğitimi” il genelindeki tüm mesleki çalışanlara verilmiş olup sertifikalı eğitim ile uygulanabilecek, bu nedenle vatandaşlarımızın il dışına veya özel sağlık kuruluşlarına başvurmalarına gerek kalmayacaktır.

Test uygulanan bireylerin erken tanı alması ile birlikte erken tedavi uygulanabileceği için vatandaşların tedavisi için uygun klinik, uygun psikiyatrik muayene veya destekleyici hizmetler vb. arayışlara girmek zorunda kalmayacağı ve bunun için de ailelerimize bir mali külfet oluşturmasının önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

Rize Personel Eğitim Merkezi Başkanı Necati Kurçenli kapanış programında yaptığı konuşmada, “Bugün burada aramızda bulunan Sağlık İl Müdürlüğümüz, Nöropsikolojik Testler Eğitimi düzenleyerek çok güzel bir çalışma yaptı. Nöropsikolojik Testler Eğitim konusunda ülkemizde çok saygın olan Sayın Sirel Karakaş hocamızda bizimle birlikteydi. Bu alanda duayen olan, bilgi birikimiyle, yetiştirdiği sayısız öğrenciyle kendi alanında çok büyük örnek teşkil etmiş, rol model olmuş olan bir büyüğümüz. Bizlerde böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan ve siz değerli hocalarımızı ağırlamaktan onur duyuyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, “Müdürlüğümüz olarak ilimize gelerek güneş gibi parlayan, psikolojinin duayeni Sayın Emeritus Prof. Dr. Sirel Karakaş’a ve onun yetiştirdiği sayılı kişilerden olan Prof. Dr. Emel Erdoğan Bakar ile Doç. Dr. Elvin Doğutepe’ ye vermiş olduğu eğitimlerden dolayı, projemize destek verip bizleri onurlandıran Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na ve her zaman bizlere kapılarını sonuna kadar açan Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezine teşekkürlerimizi borç biliriz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Düzenlenen, “Mental ve Nöropsikiyatrik Ruh Sağlığı Hizmetleri Eğitimi” programında başarılı olan sağlık çalışanlarına sertifikaları takdim edilerek program sona erdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -