KAFKASYA HABER

Fındıklı’ da Adayımız Çervatoğlu’ dur

Fındıklı’ da Adayımız Çervatoğlu’ dur
208 views
09 Aralık 2023 - 11:28

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Ercüment Başkanımız bölgede belediyecilik anlamında örnek gösterilebilecek olan belediye başkanlarımızdan biri. Fındıklı’ yi marka yaptı. Zor şartlara rağmen Fındıklı’ yı bu ülkede marka haline getirdi” dedi

Ciddi Bir Yönelim Var

23 Mayıs Genel Seçimlerinin ardından yerel seçimlerle ilgili çalışmalarımızı başlatmıştık. Fakat kongre ve kurultay çalışmalarının başlamış olması doğal olarak o çalışmaları ötelemişti. Kurultaydan bir değişimle çıkıldı. Bu örgütlerde ciddi bir umut oluşturdu. Sadece örgütlerde değil tüm kamuoyunda da ciddi bir umudun Cumhuriyet Halk Partisi’ne karşı insanların ciddi bir yönelimin olduğunu görüyoruz. Bu bizim için yerel seçimlerde en önemi kazanım olmuştur. Toplumsal olarak bu kazanımlardan yola çıkarak Rize genelinde çalışmalarımızı yapmaya başladık. Zaten öncesinde saha çalışmalarının altyapısını kurmuştuk.

Blokta Olabilir Ayrı Da…

Şimdi adaylaşmayla ilgili bir süreç var. Aday olan arkadaşlarımızla görüşmelere başladık. Biz burada 28 Mayıs seçimlerinden sonra İYİ Parti dahil hiçbir parti ile ilişkilerimizi koparmadık. Aynı ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Çünkü tabanlarımız işbirliği istiyor. Rize’de bizlerde il başkanları olarak tabanın bu talebini hayata geçirecek olan ilişkileri örmeye başladık. Birkaç toplantı yaptık. Bu görüşmelerimizi somutlaştıracağız. Rize’nin genelinde işbirliği içerisinde seçimlere girmeyi hedefliyoruz. Bu blokta olabilir ayrı ayrı da olabilir. Bazı yerlerde bağımsız da olabilir. Hangi noktada seçimi nasıl kazanabiliyorsak onun gerektirmiş olduğu işbirliğini hayata geçirmek istiyoruz.

Bağımsız Kimlik…

Her siyasi parti kendi bağımsız kimliğini korumak isteyecektir. Bu anlamda da İYİ Parti kendi siyasi kimliğini korumak isteyebilir. Buna da saygı göstermek gerekir. Bu olay ittifak olayı olmayacağı için yerel anlamda işbirliği olacaktır. Bu herkese yararlı olabilecek ama partilerin kurumsal kimliklerini yok saymayacak ötekileştirmek demeyelim de onları da görünür hale kılacak bir işbirliğini hayata geçirmektir.

İyi İlişkilerimiz Var

Herkese yararlı olabilecek ama partilerin de kimliklerini yok saymayacak onları da görünür hale gelmesini sağlayacak işbirliğini hayata geçireceğiz. En azından Rize için böyle olacak.  23 Mayıs’tan itibaren Rize’de Millet İttifakı’nın il başkanları ile ciddi iyi ilişkilerimiz var. Elbette tüm il başkanları, Rize’de kendi partisinin güçlü kılınmasını ister. O anlamda da bunları yok saymadan bir işbirliğini hayata geçirebilecek kontaklarımız var.

Herkes Kabul Etmeli

Rize’de işbirliğini ortaya koyduktan sonra herkesin kabul edeceği adaylarla seçime girilecek. Biz şimdi bir isim zikredersek o ismi dayatmış oluruz. Onlara hiç girmeden bu konuyu daha demokratik, katılımcı olarak çözmeye çalışıyoruz. Günümüzün koşullarında insanlar artık değişimi istiyorlar. Yenilenmeyi istiyorlar. Yeni yüzleri, genç, dinamik isimleri görmek istiyorlar. Vatandaşların bu beklentilerine karşılık verecek bir adaylaşma sürecini hayata geçireceğiz.

Vizyon Olması Gerekir

Belediye başkanının bir vizyonu olması gerekir. İnsanlar iyi olabilirler ama vizyonu yoktur. Hayta bir bakışının olması lazım. Belediyeciliğe bir bakışı olması lazım. Yaşadığı coğrafyaya bir bakışı olması lazım. Kentin sorunlarını bilecek aynı zamanda bunlara geleceğin gözüyle bakabilmesi lazım. Kenti sorunlarına geleceğin gözüyle bakabilecek bir adaylaşma yapacağız.

Adayımız Çervatoğlu ’dur

Bizim adayımız Fındıklı’da Ercüment Çervatoğlu’dur. Bu konuda bizim herhangi bir şüphemiz, düşüncemiz yok. Çünkü biz Ercüment Çervatoğlu’nun belediyeciliğini başarılı buluyoruz. Bence Karadeniz Bölgesi’nde belediyecilik anlamında örnek gösterilecek olan belediye başkanlarımızdan bir tanesidir. Fındıklı’yı bir marka haline getirmiştir. Olanaksızlara, karşılaştığı tüm baskılara rağmen Fındıklı’yı tüm Türkiye’de hatta dünyada bir marka haline getirmiştir. Bu da çok ciddi bir başarıdır. Zaten bizim yol arkadaşımızdır. Yine kazanacağına inanıyoruz; bizim adayımız olarak çalışmalarını sürdürecektir.

Bir Gelişme Yok!

Rize’nin 12 ilçesinin 6 tanesine talibiz. Hatta yapacağımız işbirliği ile tümüne talibiz. Rize uzun bir zamandan belli görüş altında yönetiliyor. Belli görüşün sahibi insanlar tarafından yönetiliyor. Sadece Rize Merkez’de değil ilçelerde de aynı. Fındıklı’yı bir kenara koyun. Çünkü Fındıklı bir marka ilçe haline gelmiş. Diğer 11 ilçeye bakın. Ne görüyorsunuz? Hiçbir şey olmadığını görüyorsunuz. Çünkü hayata bakışları farklı. Rize’nin bütününe baktığınız zaman Rize’de bir gelişme olmadığını görüyorsunuz.

Çok Büyük Bir Fark Yok

Yani yol yapmak bir iki yere bahçe yapmak, bunları herkes yapıyor. Altyapı yapmak bunlar çok doğal. Belediye altyapı, yol yapmayacaksa, ulaşımı sağlayamayacaksa ne gerek var o zaman belediyeye. İnsanlar bırakalım kendi kendilerini yönetsin. Vizyoner olmak, geleceği tasarlamak başka bir şey. Geleceğin kentlerini yeniden inşa etmek başka bir şey. Böyle bir şey yok. Bir insanın 20 yıl önce gelmesi ile şimdi gelmesi arasında bir fark göremezsiniz.

Belediye Blokları Güzel Oldu Ama…

Elbette bir şeyler yapıldı. Evet belediye blokları önemli bir proje ama zaten yapılacaktı. Yapmasaydınız zaten yıkılacaktı. Çok daha kötü şeyler olacaktı. Bu proje güzel mi evet çok da güzel görünüyor. Ama bana göre vizyonel bir belediyecilik anlayışı olsa, Rize’yi geleceğe taşıyacak bir belediyecilik anlayışı olsa o konunun biraz daha tartışılması gerekirdi diye düşünüyorum. Yapılan şey güzel mi güzel çok da güzel oldu ama 25 yıl sonrasına bakın. Daha sonra orayı nasıl yıkacağımızı tartışacağız. Çünkü 25 yıl sonrasında kentlerin nasıl olacağı konusunda daha aklımızda bir fikir yok.

Şimdi Viyadük Tartışılıyor

Şimdi onun önünden geçecek viyadüğü kaldırmayı düşünüyoruz. Zamanında biz söyledik, bu yanlış, bunu buradan yapmayın dedik. Elbette ki belediye blokları şuanda güzel. Ben şuan yapılan işçiliğe bir şey söylemiyorum. Ama kentin geleceği açısından baktığınız zaman sanki çok daha başka şekilde bu konuyu çözmek daha iyi olacaktı diye düşünüyorum. Kenti biraz daha yukarılara taşımak zorundayız. Sahile doğru taşıdığınız zaman geçen sahilde yaşanan olayları gördük.

Hastane Bile Tartışılıyor

Bugün hastane bile tartışılıyor. Yapmayın dedik. Dolgu alanlarına yapılan yapılar riskli olur dedik. Trabzon’daki Akyazı Tesislerini biliyoruz. Zeminin oynadığını biliyoruz. Karadeniz’in yapısı bir başka çok sert bir deniz. Sürekli hareketli olan bir deniz. Şimdi insanlar onu yanlış mı yaptık diyor. E söylüyoruz. Denize sadece doldurarak park yapabilirsiniz. Onu da belli miktarda. Siz oraya kocaman bir kütleyi koyduğunuz zaman 10-15 yıl sonra onu kaldırmak zorundasınız.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -