Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2,5 Kilometrelik tünel açıldı

Önceki gün Bakan Adil

Önceki gün Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından hizmete sokulan Artvin- Erzurum arasındaki Pirinkayalar tüneli ile iki şehir arasında ki yol kısaldı.

Artvin ile Erzurum ilini birbirine bağlayan Pirinkayalar tüneli ile yol daha güvenli ve kısaltılmış hale getirildi.

Erzurum ile Artvin ilini birbirine bağlayacak olan Pirinkayalar tüneli Ulaştırma ve alt yapı bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin valisi Yılmaz Doruk, Erzurum Valisi Okay Memiş ve siyaset ve bürokratların katılımı ile hizmete girdi.

Zorlu kış şartlarında ulaşımın güvenli, hızlı ve kesintisiz olması amacıyla inşa edilen uzunluğu 3,34 Kilometre olan ve mevcut yolu 680 metre kısaltacak  “Pirinkayalar Tüneli” nin açılışı yapıldı.

Erzurum-Artvin kara yolunda sürücülere zor anlar yaşatan ve kaza, ölüm gibi sonuçlara sebebiyet veren keskin virajların bulunduğu Pirinkayalar Geçidi’nde yapımı tamamlanan tünel hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan in video konferansla katıldığı törende açılışı Bakan Karaismailoğlu yaptı.
Türkiye ile Kafkaslar’ı birbirine bağlayan Pirinkayalar Geçidi, özellikle kışın buzlanma ve dik yokuşlarıyla sürücülere tehlike saçıyordu. Açılacak olan yeni tünelle hem güvenli bir ulaşım sağlanacak hem de yakıt ve zamandan tasarruf elde edilecek.
Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alan ve sürücülerin korkulu rüyası olan Pirinkayalar Geçidi’nde yapılan 2246 metre uzunluğundaki yeni yapılan tünel ile korkulu rüyalar sona erdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada, tünelin zorlu kış şartlarında ulaşımın güvenli, hızlı ve kesintisiz olması amacıyla inşa edildiği belirtildi.
Erzurum ile Artvin’i birbirine bağlayacak Pirinkayalar Tüneli ile turizm ve ticaret merkezlerine ulaşım açısından kolaylık sağlanacak.2 bin 246 metre uzunluğunda, tek tüpten oluşan tünel projesinin toplam uzunluğu 1070 metrelik bağlantı yoluyla 3,34 kilometreye kadar ulaşıyor.
Proje ile Erzurum ve Artvin’e ait havalimanları Artvin Limanı ile bütünleştirilerek, ulusal ve uluslararası bağlantıların parçası olacak.Aynı zamanda iç ve dış turizm sirkülasyonunun sağlanmasıyla bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunulacak. Mevcut yolun 680 metre kısalacağı projeyle, yıllık toplam 17,6 milyon lira tasarruf edilecek ve karbon salımı 230 ton azalacak.
Pirinkayalar Tüneli’nin inşasında, yörenin sahip olduğu yüksek turizm potansiyeli ve tünel güzergahının 1. derecede doğal sit alanı içerisinde kalması nedeniyle yüksek hassasiyet gösterilirken, projede özel imalatlara yer verildi.

Bayram SARAYOĞLU