Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

97. Gazi Koşusu’nu kazanan Urfa Aslanı

Türkiye’nin eşsiz ve en özel yarışı olan Gazi Koşusu’nun 97. galibi jokey Mehmet Kaya’nın liderliğinde Urfa Aslanı oldu.

Türkiye'nin eşsiz ve en

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk onuruna, 1927’den bu yana düzenlenen Gazi Koşusu’nun 97. galibi, Selim Kaya’nın sahibi olduğu ve jokeyliğini Mehmet Kaya’nın yaptığı “Urfa Aslanı” isimli safkan oldu.

Cumhuriyetimizin 100. yılında düzenlenen 97. Gazi Koşusu’nu kazanan jokey Mehmet Kaya, ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık’ın tasarımı olan Atatürk’ün at üzerindeki som gümüşten heykelinin ve 5 milyon TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

“BÖYLE KOŞULMASI GEREKİYORDU”
97. Gazi Koşusu’nun şampiyonu jokey Mehmet Kaya, yarış sonrası at üzerinde yaptığı ilk açıklamasında, “Tarifi mümkün olmayan bir mutluluk içerisindeyim. Stratejimiz tuttu. Geçen sene Selim abinin kazandığı bir yarış vardı, onun taktiğini uyguladık. Stil gereği böyle koşulması gerekiyordu. Rabbim de bizi utandırmadı. Allah’a şükürler olsun. Bu galibiyeti aileme hediye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yarışı 10 numaralı Qualizto ikinci sırada tamamladı. 18 numaralı Chaika 3., 22 numaralı Moonlight Fairy 4. olurken 5. sırada Native Power yer aldı.

97. Gazi Koşusu’nda ikinciye 2 milyon TL, üçüncüye 1 milyon TL, dördüncüye 500 bin TL ve beşinciye ise 250 bin TL ikramiye dağıtılacak.

Koşuyu kazanan tayın sahibi birincilik ikramiyesine ek olarak kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte toplam 7 milyon 848 bin TL’lik bir ikramiye kazanmış olacak. At sahibi aynı zamanda tayın yetiştiricisi ise, bu tutara yetiştiricilik primi de dahil olacak ve ödül 9 milyon 285 bin TL’ye ulaşacak.

Geçen sene yapılan Gazi Koşusu’nu, Özcan Yıldırım’ın bindiği Secret Power, 2.31.04’lük derecesiyle kazanmıştı. Secret Power’ın sahibi Emrah Karamazı 2.5 milyon TL para ödülü almıştı.