Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK Partili eski Bakan Suat Kılıç Yeniden Refah Partisi’ne katıldı

AK Parti’de üç dönem milletvekilliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yapan Suat Kılıç, partisinden istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katıldı.

AK Parti'de üç dönem

Kılıç, yerli ve milli siyasete katkı sunmaya devam edeceğini belirtti. Rozetini YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın taktığı Kılıç, seçim sürecinde kayınpederinin seçim çalışmalarına da katılmıştı.

ROZETİ ERBAKAN TAKTI

Kılıç’a rozetini YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan taktı. Suat Kılıç, 14 Mayıs 2023 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde YRP listelerinden Konya milletvekili seçilen Ali Yüksel’in damadı olarak biliniyor. 

Kılıç’ın seçim sürecinde kayınpederinin seçim çalışmalarına da katıldığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Kılıç, Twitter’dan yaptığı açıklama ile AKP’den istifa ettiğini açıklamıştı.

Kılıç, “AK Parti’deki üyeliğimi 3 Haziran 2023’te sonlandırdım. 8 yıllık aranın ardından, ilkelerim ve istikametime uygun bir zeminde, yerli ve milli siyasete katkı sağlamaya, ülkem ve milletim için çalışmaya, inşallah bundan sonra da devam edeceğim” ifadelerini kullanmıştı.

23 Temmuz 1972 tarihinde Samsun’da doğdu.

Eğitim Hayatı

1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D’de program yapımcılığı, sunuculuk, haber müdürlüğü ve haber editörlüğü görevlerinde bulundu. Suat Kılıç, sarı basın kartı sahibidir.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Bu dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği ve AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Suat Kılıç, AK Parti’nin aylık resmi yayın organı olan Türkiye Bülteni’nin 6 yıl Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Bu dönemde AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyeliği, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Üyeliği, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 yılında AK Parti Grup Başkanvekilliğine getirildi. İki yıl süreyle bu görevi icra etti.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) Gençlik ve Spor Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Melike Nur Hanım ile evlendi. Suat Melik, Hüseyin Kaan ve Muhammed Emin adında üç çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

(biyografi kaynak TBMM)