Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atilla Yeşilada’dan yok artık dedirten dolar tahmini! Çok şaşırtacak

Dolar rekor üstüne rekor

Dolar rekor üstüne rekor kırarak 10 lirayı gördü. Her zaman sakinleştirici açıklamalarda bulunan ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada bu kez çok sert ifadeler kullandı.

Dolar kuru dün akşam saatlerinde 10 lirayı gördü. Böylece dolar Cumhuriyet tarihinde ilk kez iki haneli rakama ulaşmış oldu. Dolar kuru tarihi rekor kırarken ünlü ekonomist Atilla Yeşilada’dan çok konuşulacak yorumlar geldi. Genel olarak sakin üslubuyla bilinen ünlü ekonomist bu kez çok sert ifadeler kullandı.

DOLAR KURU YORUMU

Atilla Yeşilada dolar kurunun 10 lirayı aşmasının psikolojik bir şok niteliği taşıdığını vurguladı: Devalüasyon-enflasyon kısır döngüsü yaratabileceğine dikkat çekti. Yeşilada “Bütün bunların tek bir nedeni var: Kara cahiller tarafından yönetiliyoruz. Bütün dünya parasal sıkılaştırma tartışırken, biz halen faiz düşürüyoruz. Bu artık kara cehalettir” dedi.

Kimsenin Merkez Bankası‘nın enflasyonla mücadele ettiğine inanmadığını ifade eden Yeşilada şöyle konuştu:

“Buna paralel artık TL’yi istikrara kavuşturmak için dövize müdahale edeceğimize de inanmıyorlar. Dövizin artık bir çıpası yok. Freni patlamış kamyon gibi, yokuş yukarı giderken biraz yavaşlıyor, yokuş aşağı ise hızlanıp gidiyor”

 

 

”DOLAR KURU İÇİN ÇARE 600-700 BAZ PUAN ARTIMI”

Yeşilada, Yeşilada, TL’nin kısa vadede istikrar sağlamasının iki çaresi olduğunu söyleyerek “İlki TCMB’nin kamu aracılığı ile döviz satarak TL’ye istikrar kazandırması, ikinci ise politika faizini en az 600-700 baz puan artırarak paniği engellemek” ifadelerini kullandı.

MİLLİ GAZETE