Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bekaroğlu: Cumhurbaşkanı verileri büküyor

Hayat pahalılığının ve geçim

Hayat pahalılığının ve geçim sıkıntısının müsebbibinin ülkeyi 20 yıldır yöneten AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyleyen Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı’nın rakamlarla oynayarak verileri büktüğünü ifade etti

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fahiş fiyatlarla mücadele için Tarım-Kredi Kooperatif marketlerden bin tane daha açılması talimatı verdiğini hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Erdoğan’ın temel gıda içermeyen gofret, cips, meyve suyu, kuruyemiş gibi ürünlerle doldurduğu market sepetinin tutarının neredeyse asgari ücretin yarısına ulaştığını ve asgari ücretli bir çalışan için uygun fiyat diye değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı’nın bin tane daha market açması için talimat verdiği Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü olan Fahrettin Poyraz’ın AKP eski milletvekili olduğunu, bu göreve Cumhurbaşkanı tarafından atandığını belirten Bekaroğlu, 11 yerden ücret alan Poyraz’ın aylık gelirinin 180 bin olduğunu, bu kişinin fahiş fiyatlarla mücadele edebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Gıda fiyatlarındaki artışın arz-talep dengesizliği, tekelleşme ve üretim maliyetleri olduğunu, bunların asıl sorumlusunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, “Tarım Kanununa göre GSYH’nin %1’i tarım desteği olarak verilmek zorundadır. Bu durumda destekleme için 63 milyar TL ayrılması gerekiyor. Ne var ki tarımsal destekleme için ödenen miktar 22 milyar TL’dir. Çiftçinin 40 milyar TL’si çalınmıştır ve bu yüzden gıda fiyatları artmaktadır.” dedi.

VERİ BÜKÜCÜLÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolaylı vergileri azaltarak %61’e düşürdüklerini ifade etmesinin veri bükmek anlamına geldiğini söyleyen Bekaroğlu, “Dolaysız vergilere SGK primlerini ekleyerek dolaylı vergi oranını düşürdüğünü söylüyor. SGK primlerinin bununla ne alakası var” dedi. Buna literatürde ‘veri bükmek’ denildiğini ifade eden Bekaroğlu, “Milleti yamultmak, açlığa, perişanlığa talim ettirmek için verileri yamultuyorlar” diye konuştu.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ SANDIKTA

Fahiş fiyat dahil ülkenin meselelerinin market açmakla çözülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bekaroğlu, tüm sorunların çözümü için bir an önce seçim yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.