Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çay Sezonu 10 Mayıs’ta başlıyor, budamalarınızı tamamlayın uyarısı

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman 2023 yılı yaş çay sezonunun 10 Mayıs itibari ile başlayabileceğini belirterek üreticileri budama işlemlerini 1 hafta içerisinde tamamlamaları konusunda uyardı.
HABER:Arzu ERBAŞ
Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman üreticilere çay bahçelerinizdeki budama işlemlerini tamamlayın uyarısında bulundu. Akman 2023 yılı yaş çay sezonunun 10 Mayıs’ta açılacağını belirterek budama yapmak için girdiği çay bahçesinde üreticilere hatırlatma yaptı. Akman “Üreticilerimiz 2023 yılı budamalarını 1/7 oranında yaparak fabrikalara önümüzdeki bir hafta içerisinde tespit ettirip, yazdırmaları gerekiyor. Kampanya muhtemelen Mayıs ayının 10’unda açılacak. 1/7 oranında 20 santimin altında budanmış olan bahçeleri, kaliteli sürgün elde etmek için yapılmaktadır. Bakanlığın çıkarmış olduğu kararnameye göre tüm üreticiler ÇAYKUR’a çay satabilmeleri için budamalarını yapıp, tespit ettirmeleri gerekir. Tüm üreticilerimize 2023 yılı kampanyası hayırlı olsun” dedi.
00LONG ÇAYI YAPMA ZAMANI
Başkan Müfit Akman sezonu beklerken üreticileri kendi Oolong çayını yapmaya davet ederek “Çay dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek, faydası saymakla bitmez, 2023 yılı yaş çay kampanyasının başlamasına sayılı günler var, taze uç sürgünlerden çayın en kıymetlisi elle toplanarak yapılan Oolong yeşil çaydan ilk çayımızı yapmak için bahçeye indik, hayırlı olsun. Oolong çayı yapmak için uç sürgünlerden çay topluyoruz. Önce solduracağız sonra elle ovalayarak çay haline dönüştüreceğiz” açıklamasında bulundu.