Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇAYKUR 155 BİN TONU BULDU

Çaykur Genel Müdürü Yusuf

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım kurumun tarih boyu ulaşamadığı kuru çay satışını gerçekleştirdiklerini belirterek “ 155 bin ton kuru çay satışı gerçekleştirdik, kurum olarak tüketicimize daha yakınız” dedi.

Geçtiğimiz yıl 132 bin ton kuru çay satışı ile uzun yıllar kırılamayan rekora imza atan çaykur bu yıl tarihi bir rekora imza attı.

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım çaykur Tarihinde 155 bin ton kuru çay satışına hiç ulaşılamadığını belirterek “ Bu kampanya döneminde yine tarihi bir rekor kırarak 853 bin 584 ton yaş çay yaprağı aldık, buna en yakın yaş çay alımımız 1999 yılında 843 bin 199 tondu. 2018 yılında 732 bin ton, 2019 yılında 752 bin ton ve 2020 yılında 753 bin ton yaş çay yaprağı aldık” dedi.

7 de bir budama döneminin başladığını belirten Genel Müdür Yusuf Ziya Alım “ Budama bu yıl farklı olacak, 7 dönüm arazisi bulunan vatandaşımız 1 dönümlük bölümünü budamak zorunda. Bu sayede hem üreticimiz budama bedeli alacak hem de çay üretimini kısıtlamış olacağız. Çay üreticilerimizin yeni sezon öncesinde budamalarını yapmasını bekliyoruz” dedi.

155 Bin ton ile seneyi tamamladık

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım kuru çay satışlarında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını belirterek “ Kurum olarak ülkemiz genelinde kuru çay satışlarını artırmak için çalışmalarımızı sürdürdük, 8 ilimizde sıcak çay satışı yapıyoruz ve halkımız oldukça ilgi göstermekte, bunun yanında bayilerimiz aracılığı ile satışlarımız sürüyor. 2021 yılı sonuna kadar 155 bin ton kuru çay satışı gerçekleştirdik” dedi.

Kampanyaya hazır gireceğiz

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım 2021 kampanyasına girmeden depolarında 55 bin ton dolayında kuru çay olduğunu belirterek “ Bu kampanya döneminde 163 bin ton kuru çay üretimi gerçekleşti. Bunun 155 bin tonunu sattık ve depolarımızda 63 bin ton dolayında kuru çay kaldı. Mayıs ayına kadar depolarımızdan 50 bin ton dolayında kuru çayın satışının yapılacağını düşünmekteyiz, yeni sezona 15-20 bin ton kuru çay stoku ile girmeyi hedefliyoruz” dedi.