Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaykur Varsa Biz Varız

Öz Gıda İş Sendikası

Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Tevfik Hançeroğlu ve Sultan Murat Karadağ, gözbebekleri Çaykur’da yapılacak, alınacak her türlü kararda söz sahibi olmak istediklerini vurguladı, “Biz kurumumuzun bütün organlarına sahip çıkıyoruz. Bu kurum bölgenin olmazsa olmazıdır” dedi.

Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Tevfik Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ ile Doğu Karadeniz Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, Rize’de basın mensupları ile bir araya geldi. Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sultan Murat Karadağ, uzun zamandır bölgede beklenen toplu iş sözleşmeleri olduğunu hatırlatarak “2 yıl önceki toplu iş sözleşme görüşmelerine kadar kamu çerçeve protokolleri bağlayıcı değildi. Sadece tavsiye niteliğindeydi. 2 yıl önce kamu sözleşme protokolleri kapsamında bağlayıcı bir karar çıktı. Buna istinaden bizim görüşmelerimiz kamu protokolleri çerçevesinde devam etti. Biz bu yıl Hak-İş’in bir taslak çalışmasına katıldık. Şubemizin bize gönderdiği fabrikalardan alınan talepleri önem arz edenleri bu taslağa koyduk” dedi.

‘700 Bine Yakın İşçi İçin Sözleşme Görüşmesi Sürüyor’

Taşerondan kadroya geçen işçilerden sonra 700 bine yakın kamu işçisi adına toplu iş sözleşmesi yapıldığını kaydeden Karadağ, “Burada iki konfederasyon ortak bir taslak yaparak bu yıl ilk kez masaya oturdu. Hükümet tarafından ilk teklif; birinci altı ay için yüzde 9, artı dört bin lira kadar yüz ve yüz elli TL civarından iyileştirme teklifi oldu. Buna karşı iki konfederasyon değerlendirip mutlaka bir teklif yapılacaktır. Toplu iş sözleşmesinin ne zaman biteceğinin, kamu çerçeve protokolü bitmeden net bir kararı olmaz. Umuyoruz ki bu sene şartlarımıza uygun bir taslak çizilir” diye konuştu.

‘Çaya Ve Çaykur’ a Sahip Çıkıyoruz’

ÇAYKUR’daki işçiler için ek bir kamu çerçeve protokolü yaptıklarını söyleyen Karadağ, “Buda bizim sendikamızın gücünü gösteriyor. Bu yılda taleplerimiz üzerinde değerlendirmelerimize devam edeceğiz. Yöremizde çaya, ÇAYKUR’a sahip çıkan ve birinci derece öncülüğünü veren sendikayız. Çay sektöründeki diğer arkadaşlarımızın da bizlere üye olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hançeroğlu: Alın Teri Ve Emeğe Saygılı Olun

Öz Gıda İş Sendikası Genel başkan Yardımcısı Tevfik Hançeroğlu da ÇAYKUR’la bir toplu sözleşme süreci olduğunu hatırlatarak, “Toplu sözleşme sürecimiz önümüzdeki süreçte bitmiş olur. İki konfederasyon çok güçlü bir şekilde toplu iş sözleşmesine oturuyor. Amacımız işçiyi enflasyonun altındaki rakamlara ezdirmemek. Bu süreç içerisinde bir yılda Rize bölgemizde iki tane güzide kuruluşumuz örgütlendi.  Şu anda çay sektöründe ki ilk üç önce ÇAYKUR on bin çalışanı, sonra Doğuş çay iki bin beşyüz çalışanı ve Ofçay bin yüz çalışıyla beraber artık Öz-Gıda İş sendikasının yetkili olduğu iş yerleri arasına katılmıştır. Gelmiş olduğumuz süreçte Ofçay ve Doğuşçay ile mahkemeliğiz. Bu iki iş yerine buradan seslenmek istiyoruz. Haklı davamızda sadece süreci uzatarak elinize hiçbir şey geçmez. Lütfen oralarda çalışan arkadaşlarımızın alın terine, emeğine saygılı olun. Yanlıştan dönerek mahkeme sürecinizi geriye çekin. İşçilerde Toplu İş Sözleşmesi sürecine kavuşmuş olsun” dedi.

‘Çaykur Bizim Gözbebeğimiz’

Öz-Gıda İş Sendikası’nın son bir yılda 3500 işçiyi Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı bünyesine ilave ettiğini hatırlatan Hançeroğlu, “ÇAYKUR bizim gözbebeğimiz. ÇAYKUR’la ilgili yapılacak, alınacak her türlü kararda söz sahibi olmak istiyoruz. Biz kurumumuzun bütün organlarına sahip çıkıyoruz. Bu kurum bölgenin olmazsa olmazıdır. Son iki sene içerisinde 6 ayrı büyük iş yeri örgütledik. Birçoğunda toplu iş sözleşmesi yaptık. Sözleşmemizin devam ettiği yerler var” dedi.

Haberetanık.com