Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çervatoğlu: “258 Yıllık Camiyi Koruyarak Meydan Yapmak İstiyoruz, Ancak Mevcut İktidar Ve İl Genel Meclisi İstemedi”

Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Kent Meydanı Projesi’yle 258 yıllık camiyi koruyarak meydan yapmak istediklerini belirterek, “Kentin kimliği bu cami olmuş. 258 yıllık olan bu camiyi koruyalım dedik ama mevcut iktidar ve il genel Meclisi bu camiyi korumamızı istemedi” dedi.

Rize Fındıklı Belediye Başkanı

Fındıklı’da belediyenin Kent Meydanı Projesi için başlattığı imza kampanyası sürüyor. İmza standında açıklama yapan Fındıklık Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, şunları söyledi:

 

“Camiyi Koruyalım Dedik Mevcut İktidar İstemedi”

 

“Hepimizin bir kimlik kartı var, bizi tarif eden. Gelişmiş ülkelerde de kentlerin kimliği kent meydanlarıdır. Kent meydanıyla anılır ve öyle söylenir. Bu alan aslında sizler tarafından kent meydanı olarak tayin edilmiş. Kentin kimliği bu cami olmuş. 258 yıllık olan bu camiyi koruyalım dedik ama mevcut iktidar ve il genel meclisi bu camiyi korumamızı istemedi. Cumhurbaşkanı genelgesinde insan hakları eylem planı olarak, ‘kırılgan kesimlerin korunması ve toplumsal refahın güçlendirilmesi amacı, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevrenin korunması hedefi altında belirtilen tüm şehirlerde herkes için erişilebilir meydanlar oluşturulacaktır’ deniyor. Cumhurbaşkanımız bunu diyor. Biz bunu görev edindik halkımız refah kentte yaşasın diye bunun için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlendiriliyor. 11.01.2022 tarihinde buna dair ‘şehir yaşamında bireyler tarafından en yaygın kullanılan alanlardan biri olduğu bu anlamda meydanların şehirlerde yaşayan insanların boş zamanlarını değerlendirdiği, ortak toplumsal sorunları tartıştıkları alanlar olarak oluşturulduğu ve zaman içerisinde ticari fonksiyonların merkezi haline geldiği, tarihin yansıtıldığı’ ifade edilerek buna dair bizim de bağlı olduğumuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Bölge Müdürlüğü bunu tariflemiş.

 

“CHP’li Belediye Olduğumuz İçin Suçlu Olduk”

 

Valiliğe, İl Özel İdare’ye yazı yazdık. Boşalan yurt binasını bize tahsis edin, biz kendi belediye binamızı yıkalım. Yurt binası da çok yüksek beş katlı olduğu için onu iki katlı belediye binası yapalım Cami etrafında çay bahçesiyle birlikte burası bir kent meydanı olsun dedik. 2022’nin birinci ayında başvurduk. Tabii biz başvurduk suçlu olduk, niye? CHP’li belediyeyiz, camiyi koruyoruz çünkü. Kimileri başka türlü propaganda yapıyor, camiyi koruyalım ve 300 yıl daha bu Fındıklı bu camiyle anılsın dedik. AKP Fındıklı İlçe yönetimi ivedilikle müdahil oldu, görevi çocuklarımızın eğitimi olan Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenevine tahsis edilmesi için başvuru yaptılar bizim başvurumuzdan on ay sonra. Asıl görevi bizim çocuklarımız eğitmek olan Milli Eğitim orada otelcilik yapacak. Orada oturan da bizim çocuklarımızı düşünmüyor.

 

“AKP’lilerden De MHP’lilerden De Fındıklı İçin İmza İstiyorum”

Valimize gittim, projeyi anlattığımda çok güzel ve doğru bir proje olduğunu söyledi ama ne yazık ki herhalde siyasilere yenilmiş oldu çünkü o da bu kararı onayladı. 11.11.2022 tarihinde İl Genel Meclis üyelerinden 27 kabul, Başar Cumhur, Ömer Hocaoğlu ve Bedirhan Hacıislamoğlu’ nun karşı oyuyla, üç ret oyuyla, Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’ne otel yapılsın diye verildi. ‘Ercüment din düşmanı’ diyorlar, biz camiyi koruyalım kent meydanı kuralım diyoruz, yapamazsın çünkü sen CHP’lisin diyorlar. Siyaseten düşünmüyorum, AKP iktidarı bunu yapıyor bize ama ben her evden, AKP’lilerden de MHP’lilerden de Fındıklı için imza istiyorum. Fındıklı on bin imza toplasın, valiliğe götürelim bunu. Burasını kent meydanı yapmak üzere o alanı bize tahsis edin, 258 yıllık camimizle birlikte burası yeşil alana, insanların nefes aldığı alana, çay bahçesiyle bütünleşik bir alana dönüşsün. Mimarlarımız ve peyzaj mimarlarımız çalışmaları yaptı, camiyi yıkmak değil camiyi koruyan biziz. Dün Fındıklı’da cami yıkan kimdi onu da biliyoruz. 258 yıldır ayakta duran bu camiyi korumamız gerektiği için biz bu projeyi geliştirdik. Siyasi iktidara, il genel meclisime, valime sesleniyorum; bu kadar kutuplaşma, bu kadar ötekileştirmeye dur deyin. Biliyorum 28 Mayıs’ta bu düzen değişecek oraya kalmadan tarih sizi bu şekilde yazsın Fındıklı’da 258 yıllık caminin korunması için, kent meydanı oluşturulması için bu tahsisi yapın. 28’inden sonra zaten bu ülkeyi özgürlüklere kavuşturacağımıza inanıyorum, Cumhurbaşkanımız iktidara geldiği zaman zaten alacağız burayı ama bu iş size yazsın valim gelin Fındıklı halkının isteğini gerçekleştirin