Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP lideri Özgür Özel üç fidanı Mezarı Başında Andı

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, ‘Üç Fidan’ı Mezarı Başında Andı: “Denizler Anayasal Düzeni Savunuyordu”

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri

“ANAYASA’YA UYULMADAN ANAYASA OLMAZ”

“YUMUŞAMA TARTIŞMALARI SONUÇ VERMEZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın mezarı başında yaptığı konuşmada, “Denizleri asanlar, mahkeme kararına anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak yazdılar. Kardeşlerimizi, evlatlarımızı bu bahaneyle astılar. Oysa Deniz anayasal düzeni, anayasayı savunuyordu. Anayasanın özgürlüklerini savunuyordu. Anayasaya sahip çıkmayı savunuyordu. Karşısındakiler yasakladılar. Karşısındakiler onları illegal bir çizgiye itmek için her şeyi denediler. Bugün anayasa çağrısı yapan ve yeni bir anayasa isteyen herkese diyoruz ki mevcut anayasaya harfiyen uymayan, Türkiye’de anayasaya aykırı yapılan işleri yapmaya devam ederek, kayyum da atasan anayasaya aykırıdır. Öbür taraftan gidip serbestçe anayasal gösteri hakkını kullanmak isteyen işçiye, ODTÜ’lü öğrenciye izin vermeyince de anayasayı siz çiğniyorsunuz. Harfiyen anayasaya uyulmadan, anayasa da olmaz. Yumuşama tartışmaları sonuç da vermez” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, 1968 kuşağının gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 52’nci yıl dönümünde Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarları başındaki anmaya katıldı. Özel, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın mezarlarına karanfil bıraktı.

“3 GENCİ BU HAYATTAN KOPARDILAR”

Özel, “Deniz Gezmiş’in ailesi olarak hepinize hoş geldiniz diyoruz. Bir kez daha başımız sağ olsun. Biraz önce ben kendisine yanıma gelmesi için yolu açmaya çalışırken, dedi ki başkanım burada herkes aile olduğu için ön tarafa gelmeyi kendime hak görmüyorum. Bu anmaya katılan herkes 25 yaşındaki Deniz’in kardeşleri, ağabeyleri, yoldaşlarıdır. Onun yolundan gidenlerdir. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan 25’şer yaşında, Hüseyin İnan 24 yaşındaydı. Bir tek kurşun atmadan, bir kişiyi incitmeden devrim mücadelesini sürdürürken birileri tarafından o yürüyüşlerinden ki onların yürüyüşü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yürüyüşüdür. Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Atatürk’e saygı, devrimlerine sahip çıkma yürüyüşü yapmışlardır. Onların yürüyüşü antiemperyalizm yürüyüşüdür. Onların yürüyüşü sömürüye karşıdır. Eşitsizliğe karşıdır. Kardeş kavgasına karşıdır. Deniz Gezmiş son sözlerini söylerken yaşasın halkların kardeşliği demiştir. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği demiştir. Kahrolsun emperyalizm demiştir. Yaşasın işçiler ve köylüler demiştir. Bunları söyleyen 25 yaşındaki 3 genci bu hayattan kopardılar. Bizlerden kopardılar. Bugün Hüseyin ve Yusuf’un ODTÜ’deki stada devrim yazısı yazdıkları Devrim Stadı’nda ODTÜ’lü öğrencilere halen daha tören yapmalarını yasaklayan bir anlayış var” dedi. Özel, anma töreni sırasında şunları söyledi