Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP Milletvekili Tanal Yerel Medya İçin kanun Teklifi Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal yerel medyanın nefes alması için bir kanun teklifini TBMM’ ye sundu.

CHP’ nin hukukçu milletvekili Mahmut Tanal, Basın İlan Kurumu’nun gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracı olduğu ilan ve reklamlar ile diğer ilan ve reklamlardan aldığı komisyon ücretinin düşürülmesi indirilmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, pandemi sürecinde ve ekonomik kriz ortamında zor günler geçiren, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yazılı basını maddi açıdan rahatlatacak bir düzenlemeyi Meclis gündemine getirdi.

Tanal, Basın İlan Kurumu’nun yayınlanmasına aracı olduğu ilan ve reklamlar ile diğer ilan ve reklamlardan aldığı komisyon ücretinin düşürülmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Söz konusu teklifte, Basın İlan Kurumu’nun gazete ve dergilerden yayınlanmasına aracılık ettiği ilan ve reklamlardan alınan yüzde 15’lik komisyon ücretinin yüzde 1’e, diğer ilan ve reklamlardan alınan azami yüzde 10’luk komisyon ücretinin de yüzde 1’e indirilmesi öngörülüyor.

 Türkiye’de Basına Verilen Destek Yetersiz

Tanal’ın imzasını taşıyan 195 sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ’nin gerekçesinde, basına verilen destek ve güvencelerin yetersizliğine vurgu yapıldı. Basın sektörünün yaşadığı sorunların hem sektörde çalışanlar hem de kamuoyu tarafından sıklıkla dile getirildiğinin altının çizildiği gerekçede, özellikle yerel basının yaşadığı maddi sıkıntılara, ilan ve reklama duyduğu ihtiyaca dikkat çekildi.

Yerel Basın Can Çekişiyor

Gerekçede, ulusal basına yansımayan onlarca sorunun yerel basın tarafından gündeme getirilerek çözüm için çaba harcandığı dile getirildi. Yerel basının yok olması halinde mahalli renklerin de yok olacağının, basında tekelciliğin güçleneceğinin belirtildiği gerekçede, bunun sonucunda halkın haber alma özgürlüğünün zedeleneceğinin, demokrasinin zarar görmesinin kaçınılmaz olacağının altı çizildi.CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde, özellikle yerel basının çok kısıtlı imkânlarla çalışmalarını devam ettirdiği ifade edildi.