Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEVA Partisi ‘ortak grup’ ve ‘birleşme’ modellerine kapıyı kapattı

Meclis’te ortak grup kurma veya üç partinin birleşmesini öngören modeller üzerine görüşmelerde bulunan Saadet, DEVA ve Gelecek Partileri, ikisinde de anlaşmadı. DEVA Partisi’nden yapılan açıklamada, “Önerilen birleşme modeli, parti yönetiminde çift başlılık ve mesaj karmaşasına yol açacağı ve sürdürülebilir olmayacağı gerekçeleriyle uygun bulunmamıştır” denildi.

Meclis'te ortak grup kurma

Geride bıraktığımız 14 Mayıs seçimlerinde CHP listelerinden Meclis’e giren ve ortak grup kurmak için görüşmelerde bulunan Saadet, DEVA ve Gelecek Partileri, bu konuda anlaşma sağlamadı. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, modelin uygun olmadığını belirterek, grup kurma fikrinden vazgeçildiğini açıkladı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’
“Ortak grup” tartışmaları gündemden düşmezken, DEVA Partisi’nden konuyla ilgili bir açıklama yayımlandı. Genel seçimler sonrasında TBMM’de grup kurma ve birleşme konularında DEVA, Gelecek ve Saadet Partileri arasında çeşitli seçenekler üzerinde bir görüşme ve değerlendirme süreci yaşandığının vurgulandığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Davutoğlu, Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’nin birleşmesiyle ilgili Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’a bir model önerisi getirmiştir. Önerilen birleşme modeli, parti yönetiminde çift başlılık ve mesaj karmaşasına yol açacağı ve sürdürülebilir olmayacağı gerekçeleriyle uygun bulunmamıştır.

‘BABACAN OLUMSUZ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI’
Öte yandan, üç partinin kendi tüzel kişiliklerini korurken belli sayıda milletvekili vererek yeni bir çatı parti kurmak suretiyle ortak grup oluşturma modeliyle ilgili DEVA Partisi içinde kapsamlı değerlendirmeler yapılmıştır.

Yetkili kurullarımızda yapılan görüşmelerde, mecliste grup kurmanın önemli olacağı vurgulanmış, ancak söz konusu modelin vatandaşlarımızca doğal karşılanmayacağı, zihin karmaşasına yol açacağı, yönetişim sorunları çıkaracağı ve partilerin kendi öz kimliklerinin gelişimini engelleyeceği yönündeki görüşler ağırlık kazanmıştır. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan, bu grup kurma modeliyle ilgili olumsuz görüşleri Sayın Davutoğlu ve Sayın Karamollaoğlu ile paylaşmıştır.