Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Havalimanına eleman yetiştiriyor

Rize İl Milli Eğitim

Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, “Bu okulumuzda toplamda 268 öğrencimiz eğitim öğretim görmektedir. Okulumuz hem sınavlı hem de sınavsız olarak öğrenci almaktadır. Ulaştırma hizmetleri alanında ve lojistik alanları altında eğitim öğretim vermekteyiz” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı projesiyle birlikte Rize’nin gözde okulu Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Rize’nin Pazar ilçesinde yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı ile açılacak istihdam alanı şehrin vatandaşlarını da heyecanlandırdı. Deniz dolgusuna yapılacak proje, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak isteyen veliler için de ayrıca bir ilgi odağı oldu. Öyle ki Pazar ilçesinde 2018 yılında hizmete giren Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi velilerin ve öğrencilerin gözde okulu haline geldi.

Toplamda 268 öğrencisi olan okul, bünyesindeki Ulaştırma Hizmetleri ve Uçak Bakım bölümlerinde öğrenci yetiştiriyor. Okul öğrencilerin tercihlerine göre Ulaştırma Hizmetleri alanında Lojistik Dalı, Uçak Bakım alanında ise Uçak Gövde Motor Dalı ve Uçak Elektroniği Dalı’nda hizmete açıldı.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin okulu sevdiğinin altını çizen Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, “Bu okulumuzda toplamda 268 öğrencimiz eğitim öğretim görmektedir. Okulumuz hem sınavlı hem de sınavsız olarak öğrenci almaktadır. Ulaştırma hizmetleri alanında ve lojistik alanları altında eğitim öğretim vermekteyiz. Uçak bakım alanında da uçak gövde motor ve uçak elektroniği dalında eğitim öğretim faaliyetlerimiz devam etmektedir. Gerçekten okulunu seven öğrencilerle ve işini hakkıyla yapan öğretmenlerimizle karşılaştık. Çocuklarımız hem istihdam edilmiş olacak hem de ilgili sektörlerdeki iş gücü açığı da bu şekilde giderilmiş olacak” dedi.

İstihdam sağlayacağız

Son yapılan değişiklikle meslek liselerinin önünün her geçen gün daha da açıldığını dile getiren Emen “Şu anda şükürler olsun ki devletimizin verdiği imkanlarla her türlü teçhizata ve gerekli olan ders materyallerine sahibiz. Zaten bakanlığımız da özellikle meslek liselerinin görünür olması için ciddi çalışmalar yürütüyor. Geçen hafta içerisinde 3308 sayılı mesleki eğitim kanununda yapılan değişiklikle birlikte artık tüm Mesleki ve Teknik Anadolu liselerimiz mesleki eğitim merkezi oldu. Yani aynı zamanda çıraklık eğitim merkezi gibi görev yapacaklar. Çocuklarımız çırak olduğu dönemlerde işletmelerde istihdam edilecekler. Haftanın bir günü okula gelecekler, diğer tatil günleri haricinde işletmelerinde çalışabilecekler. Devletimiz bu süreç içerisinde öğrencilerimize asgari ücretin üçte birini ödeyecek. Bu durumda işletmelere, işverenlere herhangi bir yük yüklenmeyecek. Devletimiz bunu tamamen kendi karşılayacak. Yine çocuklarımız 12. Sınıfta kalfa oldukları zaman asgari ücretin yarısı kadar ücret alarak yine işletmelerinde çalışmaya devam edecekler. Bu sayede çocuklarımız hem istihdam edilmiş olacak hem de ilgili sektörlerdeki iş gücü açığı da bu şekilde giderilmiş olacak. Çocuklarımız bu süreçte maaşlarını alırken ayriyeten devlet tarafından sigorta altına alınacaklar. Dolayısıyla bu çok güzel bir imkandır. Çocuklarımız bu mesleki eğitime devam ederken aynı zamanda derslerini vererek lise diplomasını da normal bir şekilde alabilecekler” ifadelerini kullandı.

“Okulumuzu seçsinler”

İlerleyen yıllarda oluşacak istihdam açıklarının kapatmak açısından okulun önemli olduğunu dile getiren Okul Müdürü Halil Çırak ise “Biz önümüzdeki on yıl içerisinde, 2030 yılına kadar çok büyük bir istihdam açığı olacağını düşünüyoruz. Bunu bize düşündüren uluslararası uçak siparişleri. Bu alanı doldurabilmek için kaliteli bir şekilde uluslararası standartlarda eğitim vermekteyiz. Bütün öğrencileri ve özellikle 8. sınıf öğrencilerini ilgileri varsa okulumuzu seçmeye davet ediyoruz. Okulumuzda iki alanımız var. Ulaştırma hizmetleri alanı, ulaştırma hizmetleri alanımız altında lojistik dalımız var. Uçak bakım alanımız var, uçak bakım alanımızın altında da uçak elektroniği dalı ve uçak gövde motor dalımız bulunmaktadır. Okulumuz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nün akreditasyonuna tabi. Bunun için atölye ve laboratuvarların istenen seviyede donatılması gerekiyordu. Biz bu donanımları tamamladık. Bununla ilgili gerekli denetimlerin bir kısmı yapıldı. Bir kısım daha ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili havalimanı içerisinde bir hangar talebimiz var. Bu talebimiz de gerçekleştiği zaman biz uluslararası alanda istenen niteliklere sahip öğrencileri yetiştirmek için yeterli donanıma sahip olmuş olacağız” diye konuştu