Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HOPA’DA EMEKLİLER SOKAĞA İNDİ.

Hopa’da Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri “Geçinemiyoruz” diyerek yürüyüş yaparak basın açıklaması okudular.

Hopa’da Tüm Emeklilerin Sendikası

Hopa’da Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri “Geçinemiyoruz” diyerek yürüyüş yaparak basın açıklaması okudular.

Hayati Akbaş
HOPA-Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Merkezinin tüm yurtta “İktidara sesleniyoruz, Geçinemiyoruz” basın açıklaması yaptılar,
Genel Merkez kararı doğrultusunda Hopa-Borçka ve Kemalpaşa’da sendika üyelerinin katıldığı basın açıklaması Hopa meydanında yapıldı.
Hopa Belediye parkında toplanan sendika üyeleri yürüyerek Hopa Meydanına geldiler. Burada Hopa Tüm Emeklilerin Sendikası Başkanı Saim Aydın tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“İKTİDARA SESLENİYORUZ GEÇİNEMİYORUZ.
Geçim zorluğu içindeyiz. Bu maaşlarla, bu bayram ikramiyesi ile ne insana yakışır yaşayabiliyoruz ne de geleneklerimizi yaşayabiliyoruz.
TÜİK ise emeklilerin, emekçilerin gelirlerini baskılamak için uyduruk enflasyon oranları açıklıyor.
Sahada, yaşamın maliyeti çok yüksek. Gerçekleri gizleyerek, emeklileri daha ne kadar kandırabileceğinizi sanıyorsunuz…
Açıklanan sahte enflasyon rakamları palavralardan ibarettir. Hele 2023′ yılının 5 aylık enflasyonu düşük göstermek, bizlerle alay etmektir.
Haziran ayı sonrası yükselen enflasyon ve dolar fiyatları karşısında mal ve hizmetlere gelen zamlar cebimizi değil Yüreğimizi de deldi geçti.
Sadece 28 Mayıs 1Temmuz arası çaya yüzde 43, akar yakıta yüzde 25’i aşan zamlar geldi. Piyasa fiyatlarına yetişmek olası değil. Ucuz diyerek en çok yediğimiz Ekmek, yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zamlandı.
Bütün gerçekler ortadayken emeklilerin bayram ikramiyesine ve maaşlarına herhangi bir artışa yapmadınız. Oysa Zam Talebimizi hayatımızın her alanında sesimizi duyun diye kamuoyu ile paylaştık.

Bugün açıklayacağınız Enflasyon rakamları hayali olacak ve buna bağlı olarak maaşlarımıza vereceğiniz zamlar İnsanca Yaşamımıza yeterli gelmeyeceği için Protesto ediyoruz.

Bayram ikramiyesi olarak, Emeklilere yılda 4 kez en az asgari ücret düzeyinde ek ödeme yapılsın talebimizi hatırlatmak istiyoruz…
Bunların zamanlaması açısından ise Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs baramı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı arifesi olarak önermiştik. Önermeye de devam edeceğiz.
Emeklilerin bir nebze nefes alması ve aile büyükleri olarak beklentilerin karşılanması, sadece ekonomik değil, kültürel açıdan da önemlidir.
Siyasi iktidar, haklı taleplerimiz yok saymayı seçti. İki dini bayramda 1000’er lira ile başlayan ödeme, muhalefetin baskısı ve oy kaygısıyla ödenti 2000 liraya çıkarıldı.
Aşırı fiyat artışları, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında 2000 lira çok komik rakam oldu. 4 kişilik bir ailenin bir akşam yemeği bile yiyemeyeceği bir miktarı, ikramiye diye ödemek, biz emekliler açısından utanç verici, onur kırıcı hale geldi.
Seçimlerden önce bol bol vaatlerde bulunan siyasi iktidar, seçim sonrası dilini yuttu. Muhtemelen gene düşük rakamlara bahane bulmaya çalışacaklar.
İşsizlerden sonra toplumun en yoksul katmanı haline dönüştürdüğünüz emeklilerin MAAŞLARINI İNSANCA YAŞAYABİLİR DÜZEYE GETİRİN
Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılarak turizmcilerin düşünüldüğü iddia ettiniz, Sanayici düşünülecek, Tatil şirketleri düşünülecek, İşverenler düşünülecek peki Emekliyi kim düşünecek.
Bu da yetmedi, Emeklileri düşünmediğiniz gibi Örgütlenme hakkını elimizden alıyor Sendikamızı kapatmaya çalışıyorsunuz. Sendika Hakkımızdır Kazanacağız
En düşük emekli maaşını 15.600,0 TL yapın. Emekliyi çocukları ve torunlarına mahcup etmeyin.

İKTİDARA SESLENİYORUZ-GEÇİNEMİYORUZ

Bayramda nefes almak istedik verdiğiniz 2000 Lira hesaplarımıza geçtiği gün eridi.

*Bayram ikramiyelerimizi asgari ücret düzeyinde ödeyin ve farkını hemen hesaplarımıza geçin

*Dul, yetim ve eşinden, ebeveyninden dolayı maaş alanların bayram ikramiyelerinden kesinti YAPMAYIN,

*YILDA 4 DEFA ASKARİ ÜCRET DÜZETİNDE İKRAMİYELERİMİZİ VERİN

*SAĞLIKTA KESİNTİLERİ KALDIRIN

*ZAMLARI DURDURUN

*Bu alanlardan her zaman olduğu gibi bir kez daha haykırıyoruz. SESİMİZİ DUYUN

BİZ DE DÜN, SİZLER GİBİ HAYATIN HER ALANINDA ÇALIŞTIK.

*Ülkemizin her toprağında, her taşında emeğimiz var.

*Çoğumuz İNSANCA YAŞAYABİLMEK İÇİN yaşımıza bakmadan iş arıyoruz.

*Gerçek işsizliği siz 10 Milyon olarak belirlediniz ya, bu issizler ordusuna emeklileri de katın”.