Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İKİNCİ TUR RİSKLERİ AZALTILMALI

    Türkiye, seçimlere,

 

 

Türkiye, seçimlere, referandumlara dünyanın parasını harcıyor. Genel seçimlerle, yerel seçimlerin bir yıl arayla yapılacak olmasının yanı sıra bir de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalma ihtimali var.

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığı İçin öngörülen imza sayısının Cumhurbaşkanı seçimine ikiden çok kişinin katılmasına imkan vermesi ikinci tur ihtimalini gündeme taşımış durumda.

 

Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa en çok oy alan iki aday yarışacak ve diğer adaylar destek vereceği kişiyi açıklayacaklar. Bu durumda bir hafta arayla yeniden sandığa gidilecek ve böylece bütçeye yeni bir seçimin yükü yüklenecek.

 

64 milyon civarındaki seçmenin olduğu ülkemizde Cumhurbaşkanı adayı olmak için 100 bin imza zorunluluğu son derece az bir sayı. Aday olabilmek için en azından herhangi bir siyasi partinin seçim barajını aşabilmesi için gerekli olan oyun yarısı kadar olmalı. Yani Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için gerekli olan imza sayısı en azından 200-250 Bin civarında olmalı.

Seçim barajını aşma ihtimali olmayan siyasi parti destekli adayların Cumhurbaşkanı seçimini ikinci tura bıraktırma ihtimalinin riskini azaltmak gerek. Bunun da yolu imza sayısının yükseltilmesinden geçer.

 

Türkiye sık sık seçim yapma lüksüne sahip olacak kadar zengin bir ülke değil.

Adnan ONAY