Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkizdere’de ‘kıyımı’ durdurmak isteyen köylülere ‘Gözaltına alırım’ tehdidi

Rize İkizdere’de bilirkişi raporuna

Rize İkizdere’de bilirkişi raporuna rağmen Cengiz İnşaat çalışmalara devam ediyor. Bilirkişi raporu doğrultusunda çalışmaların devam etmesi için mahkeme kararı gerekli.

Köylüler iş makinelerini durdurunca da bölgeye jandarma giderek ağaç kesimini engellemek isteyen vatandaşlara “Suç işliyorsunuz” dedi. Jandarma daha sonra dönüş yolunda farklı bir yol kullanmaları gerektiklerini belirterek “Slogan atarsanız sizi gözaltına alırım” ifadelerini kullandı.

İkizdere’de mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti incelemesini bitirmiş, hazırlanan raporda ise proje ‘usulsüz’ diye değerlendirilmiş, İşkencedere vadisinde bu ocağın yapılmasının uygun olmadığı belirtilmişti.

Bölgede kalıcı hasar bırakacak
Arıcılık ve çayda verim düşecek
Su dengesi bozulacak, erozyona neden olacak
Toz emisyonları hesaplanan değerden yüksek olacak, yerleşim yerlerini etkileyecek
Dere yatakları tahrip ediliyor
Taş savrulması Rize-İspir Yolu ve tünel girişini etkileyecek
Taş ocağı yapılması teknik olarak uygun değil, alternatif yerler var
‘En büyük suç ağaç kesmektir’
İkizdereliler, ağaç kesimini engellemek için Cengiz İnşaata ait iş makinalarını durdurunca bölgeye jandarma geldi ve vatandaşlara “Çalışmayı durdurarak suç işliyorsunuz” dedi.

Bu ifadelerden sonra da bir vatandaş şöyle tepki gösterdi: “En büyük suç bir ağaç kesmektir. Bir tane ağacı kesmekten daha büyük bir suç yoktur. Burada yüzlerce ağaç kesildi. Katliam devam ediyor.”

‘Bu işlem hukuksuz’
İkizdereli Asuman Fazlıoğlu ise damgasız ağaçların kesildiğini, hepsinin fotoğrafını çektiğini belirtti: “Yol yapan kişi neden yukardaki ağaçları keser ve Orman Genel Müdürlüğü neden o ağaçları damgalamıyor? Hukuksuz bu işlem.”

Başka bir yöre halkıysa bilirkişi raporunu hatırlatarak, “Kesilen ağaçları, katliamı nasıl geri getireceğiz? Makinaları durdurun komutanım. Siz ‘Bugün makineler çalışmayacak’ demiştiniz” dedi.

‘Gözaltına alırım’
Jandarma komutanı ise İkizderelilere geldiği yoldan dönemeyeceklerini belirterek şöyle dedi: “Aşağıda slogan atar, birilerine laf atacaksanız gözaltına alırım. Açık ve net söylüyorum. Sessizce gideceğiz.”

İkizdere’de ne oluyor?
Geçen yıl Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İyidere sahiline yapılması planlanan lojistik liman için ihaleye çıkılmıştı. İhaleyi 1 milyar 719 milyon lira karşılığında iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat ve Yapı&Yapı AŞ ortaklığı kazanmıştı.

Projede deniz dolgusu öngörülmüş, bu nedenle ham madde temini için taş ocakları ve bağlantı yoluna ihtiyaç doğmuştu.

Hammadde ihtiyacının karşılanabilmesi için İşkencedere Vadisi’nde bulunan Cevizlik ve Gürdere köylerinde 17 adet parsel için acele kamulaştırma kararı çıkarılmış, karar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 19 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

21 Nisan’da iş makinelerinin faaliyeti geçmesi üzerine yöre halkı karşı eyleme başlamış ancak jandarma engeliyle karşılaşmıştı.

Cengiz İnşaat, eylemler üzerine topu bakanlığa atarak, “Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, bakanlık tarafından seçilmiştir” demişti.

Taş ocağı çevresine hem takviye jandarma konuşlandırılmış hem demir kapı çekilmişti. Köylüleri ikna için ilçeye giden Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ise protestoyla uğurlanmış, sonra da halkın kandırılmaya çalışıldığını öne sürmüştü.

Doğancan İlek